Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Popraskané paty – co s nimi a jak jim předcházet

Sdělení partnera

S teplým počasím odkládáme hřejivé kabáty a zimní boty. Právě sandály a další otevřené letní boty často odkryjí popraskané paty, které jsou následkem zanedbané zimní péče o nohy. Přitom si naše dolní končetiny, přesto že je neukazujeme tak často jako ruce, zaslouží být rozmazlovány a hýčkány. Popraskaná kůže pat, kuří oka, mozoly a puchýře navíc dovedou pořádně znepříjemnit chůzi.

Prevence je alfou i omegou

Nejlepším řešením je samozřejmě pravidelná a důkladná péče o pokožku nohou. Návštěva pedikúry je příjemným a praktickým relaxačním rituálem, který si jednou měsíčně může dopřát každý.

Pedikérka odstraní zhrublou kůži pat, upraví nehty a na závěr nohy uvolní masáží. Zastánci domácí péče se pak neobejdou bez nástroje na odstraňování suché kůže pat.

„Tato vrstva odumřelé kůže už není hydratována podkožím, a je proto suchá a často praská. To způsobuje bolestivé záděry a pálení chodidel tím, jak se nečistotami a prasklinami porušuje už zdravá kůže chodidel, která se nalézá těsně pod odumřelou vrstvou,“ vysvětluje pedikérka Andrea Poláčková. Problému lze ale velmi snadno předejít pravidelným odstraňováním této kůže.

Domácí pomocníci

Rozšířeným pomocníkem jsou výrobky z pemzy a kovové seřezávače kůže. Pemza je pórovitá lehká hornina, která díky své struktuře umožňuje odřít ztvrdlou kůži chodidel. Je to nejběžnější a široce dostupný produkt, jeho nevýhodu ale je, že pokožku chodidel ponechává roztřepenou, a může se tak stát, že roztřepená kůže se zatrhá a způsobí záděry podobné těm okolo nehtů nebo v extrémních případech i záněty chodidel. Pemzu navíc není možné dokonale vyčistit, a tak se kousky odrolené kůže usazují v pórech pemzy a vytvářejí ideální prostředí pro množení bakterií.

Další variantou je seřezávač kůže, který pomocí žiletky odřezává celé plošky ztvrdlé kůže. Odstraňování seřezávačem kůže je metoda velmi efektivní, zamezuje třepení kůže, nicméně má i svá rizika. Podle odborníků kovový nástroj kůži vždy naruší a poraní, i když to nemusí být na první pohled patrné. Přesto se v řadě salonů s jeho použitím můžete stále setkat. Pro domácí použití je seřezávač naprosto nevhodný, v nezkušených rukou totiž může způsobit bolestivá poranění.

Skleněná alternativa

Nedostatky pemzy a kovu řeší pomocníci ze skla. Novinkou na poli péče o pokožku nohou jsou skleněné pilníky Glasscare. Jejich speciální povrch je chráněn užitným vzorem a umožňuje odstranit ztvrdlou kůži pohodlně, bezbolestně a hygienicky. Sklo je navíc snadno omyvatelné, a tak je snadné pilník udržovat v dokonalé čistotě. Hrubší strana pilníku obrousí zatvrdlou pokožku po odmočení v teplé vodě, hladká strana pak uhladí povrch pat již suchých nohou a lze ji použít i jako pilník pro úpravu nehtů. K dostání jsou v e-shopu Aries za 199 Kč.

Po odstranění přebytečné kůže je třeba pokožku vyživit, hydratovat a zjemnit. To dokážou speciální krémy, kterých je v obchodech i lékárnách na výběr celá řada. Pro znásobení účinku je vhodné obléci si po namazání nohou teplé ponožky a nechat krém působit celou noc.

„Již ráno po první aplikaci jsou výsledky jasně vidět,“ slibuje pedikérka Andrea Poláčková. „Je však důležité neusnout na vavřínech a věnovat se pokožce nohou pravidelně, i když nás zrovna netrápí žádné potíže. Jen dokonalá a každodenní péče je zárukou zdravých nohou bez popraskané kůže či kožních onemocnění,“ upozorňuje pedikérka.

Na mykózy raději s odborníkem

I přes sebedokonalejší péči se může stát, že pokožku na chodidlech postihne plísňové onemocnění neboli mykóza. Plísňové zárodky mohou číhat například ve veřejných bazénech, saunách, přenáší se i obuví. Stačí tedy, abyste si šli zaplavat nebo si na návštěvě půjčili přezůvky a mykóza může být najednou i vaším problémem.

„Plíseň nohou způsobují houbovité organismy, tzv. dermatofyty. Vyskytují se ve svrchních vrstvách pokožky,“ vysvětluje Lenka Hronová ze společnosti Glasscare. Dermatofyty se pak šíří i například společným praním ponožek v jedné pračce nebo chůzí naboso po koberci. Plísňové onemocnění může být příčinou popraskaných pat. V tomto případě je nutno nasadit léčbu antimykotiky a v ideálním případě navštívit ordinaci podiatra nebo kožního lékaře.

 

Dále čtěte

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 
Kompresivní punčochy: používáte ty správné?

Kompresivní punčochy: používáte ty správné?

Tyto speciální punčochy nebo punčochové kalhoty jsou dnes k dostání v mnoha variantách: pro ženy i muže, v různé kvalitě a z odlišných materiálů.

čti více
 
Pro krásné nohy… i se žílami

Pro krásné nohy… i se žílami

Řadu lidí donutí až příchod teplejších dní a nošení kratších kalhot či sukní zajímat se o stav svých nohou. Trochu pozdě, protože v případě rozšířených žilek, nebo dokonce křečových žil nejde jen o kosmetický, ale hlavně o zdravotní problém.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky