Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

3D CT venografie varixů dolních končetin

Zobrazování povrchového žilního systému pomocí 3D CT venografie se stalo cílem studie jihokorejských autorů, kteří chtěli zjistit kvalitu obrazu a klinické využití u varixů. Práce byla publikována v odborném časopisu American Journal of Roentgenology v říjnu roku 2008.

Přesně 100 registrovaných pacientů podstoupilo CT venografii (VCT) varixů žil dolních končetin. Vědci hodnotili kvalitu obrazu 3D vizualizace a měřili také hodnotu absolutní denzity každé žilní komponenty v úrovni kolena.

Provedená pozorování členů výzkumného týmu ukazují, že 3D vizualizace varikózních žil byla vynikající u pacientů v 76 % případů, vyhovující ve 21 % a v 3 % byla nedostatečná. Celá délka velké safény byla zobrazena pomocí CT venografie v 99,5 % z 200 provedení. Kvalita 3D vizualizace byla lepší u pacientů s tenkými podkožními vrstvami, bez kožních změn a při absenci podkožního otoku.

Přesně polovina pacientů ze studie podstoupila pro srovnání také kontrolní vyšetření dopplerovskou sonografií. Velikost a další morfologické charakteristiky safény, které byly zobrazeny pomocí CT, tak mohly být porovnány s hemodynamickými údaji dopplerovské sonografie. Zhodnocení insuficience velké safény pomocí CT venografie mělo senzitivitu 98,2% a specifitu 83,3%.

VCT je dále užitečné v případech pooperační rekurence (obzvláště v podkolenní jamce), při dystrofickém uzávěru malé safény, u varixů zásobených Giacominiho žílou a při vyšetřování pelvických varikózních žil.

Výsledky jihokorejského týmu dokazují, že CT venografie má dostatečnou kvalitu zobrazení pro vyhodnocení žilního systému dolních končetin.

(mem)

Zdroje:
Am J Roentgenol. 2008 Oct; 191 (4): 1186–1191.
Vasa. 2003 May; 32 (2): 91–4.


 

Dále čtěte

Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Těhotenství je jedním z hlavních faktorů podílejících se na rozvoji křečových žil, žilní insuficience a otoků dolních končetin. K nejčastějším příznakům varixů a otoků patří bolest, noční křeče, necitlivost, brnění a pocit těžkých bolavých nohou.

čti více
 
Kompresní a chirurgická léčba bércových vředů

Kompresní a chirurgická léčba bércových vředů

Objevuje se stále více vědeckých studií, které se zabývají otázkou, zda je nutné bércové vředy řešit chirurgicky namísto konzervativní léčby kompresí.

čti více
 
Radiofrekvenční obliterace pro léčbu varikózních žil

Radiofrekvenční obliterace pro léčbu varikózních žil

Varikózní žíly nohou jsou častým jevem, který v západních zemích postihuje 10–15% mužů a 20–25% žen. Tento výskyt je odpovědný za vysoké zdravotní a sociální náklady.

čti více
 

Kompresivní punčochy

Kompresivní punčochové zboží Avicenum.

Řada výrobků Avicenum

KALENDÁŘ AKCÍ


Archiv akcí