Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Bércové vředy lze léčit stejně jako křečové žíly

Bércové vředy jsou nejčastěji konečným stadiem chronické žilní nedostatečnosti. Pokud vznikají v souvislosti s poruchou žil povrchových, měly by se při volbě léčby zvážit nechirurgické metody terapie. Pomůže to žilní nedostatečnosti i vředu.

To dokazuje případ téměř osmdesátiletého pána, který se ke specialistovi dostavil s velkým bércovým vředem na vnější straně levého lýtka. Již čtyři roky byl v ambulantní péči, ale nenosil kompresní punčochy. Pacient si stěžoval na velkou bolestivost vředu. Před 20 a 30 lety podstoupil operaci varixů na levé noze. Duplexní ultrazvuk odhalil nedostatečnost malé safény.

Bez punčoch to nejde

Lékař se rozhodl pro metodu označovanou jako pěnová skleroterapie pod ultrazvukovou kontrolou, která byla provedena měsíc po jeho první návštěvě. Po operaci pacientovi lékař doporučil nošení kompresních punčoch. Právě ty jsou totiž důležitou prevencí vzniku trombóz.

Do půl roku vřed zmizel

Pacient byl zkontrolován po dvou týdnech – lékař byl s léčbou spokojen. V oblasti malé safény se neukázala stlačitelnost ani žádný tok krve. Již po tak krátké době pacient udával, že bércový vřed je menší a méně bolí. Sestra vyměnila obvazy a pacient byl povzbuzen v neustálém používání kompresivních punčoch. Rozvoj vředu se nejdříve zastavil a do 5 měsíců po operaci se pacient úplně vyléčil.

Více než 70 procent bércových vředů vzniká na podkladě žilních poruch. Popsaný případ tak ukazuje výhody léčby žilní nedostatečnosti při pokusech o vyléčení bércového vředu.

(zep)

Zdroj: http://www.rnzcgp.org.nz/assets/teach_prac/NZFP/Feb2008/Weaver_Feb_08.pdf


 

Dále čtěte

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Kompresní terapie je jedním ze základních postupů při léčbě poruch žil a lymfatických cév. Proto nikdo nepochybuje o důležitosti měření elastických vlastností používaných materiálů.

čti více
 
Kompresní léčba žilních bércových vředů

Kompresní léčba žilních bércových vředů

V industrializovaných zemích trpí asi jedno procento lidí bércovými vředy. Většina těchto defektů má za příčinu žilní poruchu vedoucí k akumulaci krve v dolních končetinách.

čti více
 
Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Těhotenství je jedním z hlavních faktorů podílejících se na rozvoji křečových žil, žilní insuficience a otoků dolních končetin. K nejčastějším příznakům varixů a otoků patří bolest, noční křeče, necitlivost, brnění a pocit těžkých bolavých nohou.

čti více
 

Kompresivní punčochy

Kompresivní punčochové zboží Avicenum.

Řada výrobků Avicenum

KALENDÁŘ AKCÍ


Archiv akcí