Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Je u povrchové žilní insuficience vždy nutný stripping v. saphena magna?

Chronická žilní insuficience (chronic venous insufficiency – CVI) zahrnuje celé spektrum projevů od lehkých teleangiektázií až po ulcerace dolních končetin se špatnou prognózou s ohledem na hojení vředů a kvalitu života pacienta. Varikózně změněné žíly jsou nejčastější příčinou CVI a objevují se u 75 % pacientů. U 71 % pacientů je příčinou primární zpětný tok krve ve vena saphena magna.

Podle sdělení brazilských autorů publikovaného v únorovém vydání odborného časopisu International Angiology však přibližně 75 % vén postižených refluxem není rozšířených. Standardní léčbou je provedení strippingu velké safény, protože tento zákrok má v 85 % příznivé výsledky při dlouhodobém sledování. Vena saphena magna je hlavním materiálem pro případné cévněchirurgické rekonstrukční výkony, a proto by měla být zachována, pokud je to jen trochu možné.

Další vývoj neinvazivních diagnostických metod ukazuje, že s klinickou závažností CVI koreluje hemodynamické zhoršení (průtok krve dolními končetinami) a že většina pacientů přitom nemá dilataci v. saphena magna. Bylo vyvinuto několik operačních technik šetřících tuto žílu, které zaznamenaly příznivé výsledky. Miniinvazivní metody (pěnová skleroterapie, radiofrekvenční ablace a laserové operace), s jejichž pomocí lze žílu obliterovat a zabránit tak zpětnému toku, sice také ukazují dobré výsledky, ovšem neumožňují cévu zachovat.

Hodnoty získané měřením průměru cévy odpovídají dobře klinickému nálezu a hemodynamickému zhoršení, a dovolují tak naplánovat nejvhodnější léčbu CVI. Dilatace cévy nad 7,2 mm odpovídá závažnému stupni onemocnění a špatné prognóze, a je proto indikací k radikálnímu zákroku. Všechny ostatní nálezy je nutné posuzovat individuálně s maximální snahou zachovat velkou safénu, kdykoliv je to možné.

(mpm)

Zdroj: Navarro T. P., Nunes T. A., Ribeiro A. L., Castro-Silva M. Is total abolishment of great saphenous reflux in the invasive treatment of superficial chronic venous insufficiency always necessary?. Int Angiol. 2009 Feb, 28 (1): 4–11.


 

Dále čtěte

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Kompresní terapie je jedním ze základních postupů při léčbě poruch žil a lymfatických cév. Proto nikdo nepochybuje o důležitosti měření elastických vlastností používaných materiálů.

čti více
 
Kompresní léčba žilních bércových vředů

Kompresní léčba žilních bércových vředů

V industrializovaných zemích trpí asi jedno procento lidí bércovými vředy. Většina těchto defektů má za příčinu žilní poruchu vedoucí k akumulaci krve v dolních končetinách.

čti více
 
Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Těhotenství je jedním z hlavních faktorů podílejících se na rozvoji křečových žil, žilní insuficience a otoků dolních končetin. K nejčastějším příznakům varixů a otoků patří bolest, noční křeče, necitlivost, brnění a pocit těžkých bolavých nohou.

čti více
 

Kompresivní punčochy

Kompresivní punčochové zboží Avicenum.

Řada výrobků Avicenum

KALENDÁŘ AKCÍ


Archiv akcí