Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Neelastické nohavice zajišťují významně vyšší tlak i gradient než elastické punčochy

Pálení na prsou, lapání po dechu a velký strach ze smrti. I tak mohou vypadat následky chronické žilní nedostatečnosti v podobě plicní embolie. Elastické punčochy přitom nejsou nejúčinnější možností léčby a prevence, ač jsou zdaleka nejpoužívanější.

Chronická žilní nedostatečnost a s ní spojené komplikace představují ve vyspělých zemích významný zdravotnický problém a kompresní terapie je zlatý standard v její léčbě. Elastické punčochy jsou nejznámější, ale jsou i další možnosti, jako neelastické nohavice, bandáž („Unna’s boot“) a intermitentní pneumatické komprese. K dlouhodobému každodennímu používání se hodí pouze punčochy a neelastické nohavice.

Ortopedi a chirurgové z Kalifornské univerzity v San Diegu provedli studii, jež měla 3 cíle. Chtěli prozkoumat úroveň komprese pod neelastickou nohavicí s novým systémem řiditelného tlaku, dále srovnat tuto úroveň s tou, kterou poskytují elastické punčochy, a zhodnotit gradient tlaku zajišťovaný těmito systémy.

Celkem 18 subjektů bez venózního refluxu a 12 s dříve zaznamenaným refluxem bylo léčeno individuální elastickou a neelastickou kompresí. Tlak na povrchu kůže pod elastickou (30–40 mmHg) a neelastickou (se systémem Built-in-Pressure [BPS]) podporou byl měřen kalibrovaným manometrem. Průměrný tlak pod elastickou punčochou dosahoval 26 ± 2 mmHg v oblasti kotníku a 23 ± 1 mmHg v oblasti bérce. Průměrný tlak pod neelastickou nohavicí s BPS byl 50 ± 3 a 38 ± 2 mmHg v úrovni kotníku a bérce.

Z výše uvedeného vyplývá, že elastické punčochy byly schopné zajistit významně nižší tlak než neelastické nohavice. Je také zřejmé, že pouze neelastické nohavice s BPS zajišťují významný tlakový gradient od kotníku po koleno (p = 0,001).

(zep)

Zdroj: Inelastic Compression Legging Produces Gradient Compression and Significantly Higher Skin Surface Pressures Compared with an Elastic Compression Stocking, Vascular. 2008; 16 (1): 25–30.


 

Dále čtěte

Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Těhotenství je jedním z hlavních faktorů podílejících se na rozvoji křečových žil, žilní insuficience a otoků dolních končetin. K nejčastějším příznakům varixů a otoků patří bolest, noční křeče, necitlivost, brnění a pocit těžkých bolavých nohou.

čti více
 
Kompresní a chirurgická léčba bércových vředů

Kompresní a chirurgická léčba bércových vředů

Objevuje se stále více vědeckých studií, které se zabývají otázkou, zda je nutné bércové vředy řešit chirurgicky namísto konzervativní léčby kompresí.

čti více
 
Radiofrekvenční obliterace pro léčbu varikózních žil

Radiofrekvenční obliterace pro léčbu varikózních žil

Varikózní žíly nohou jsou častým jevem, který v západních zemích postihuje 10–15% mužů a 20–25% žen. Tento výskyt je odpovědný za vysoké zdravotní a sociální náklady.

čti více
 

Kompresivní punčochy

Kompresivní punčochové zboží Avicenum.

Řada výrobků Avicenum

KALENDÁŘ AKCÍ


Archiv akcí