Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Nové možnosti v diagnostice křečových žil – magnetická rezonance

Možností, jak diagnostikovat křečové žíly, je mnoho. Jednou z metod může být i použití MRV – tedy venografie –, která využívá principu magnetické rezonance. Tento postup dopodrobna popsali japonští vědci ve svém článku uveřejněném v odborném medicínském periodiku Nippon Hoshasen Gijutsu Gakkai zasshi.

Japonské porovnání

Jak ve své studii dokázali japonští vědci z radiologické kliniky při Jikei University School of Medicine Hospital, diagnostikovat křečové žíly lze i bez odebrání anamnézy a fyzikálního vyšetření. Stačí k tomu využít nekontrastní venografickou magnetickou rezonanci. Japonští vědci pro svůj výzkum použili metodu MEDIC, což je zkratka pro multi echo data imaging combination, která umožňuje zobrazit křečové žíly během krátkého časového úseku a hlavně bez použití kontrastní látky.

K měření byl použit přístroj SIEMENS Magnetom Avanto o indukci 1,5 tesly a měřeno bylo deset dobrovolníků. Pět z nich trpělo křečovými žílami, zbylých pět bylo naprosto zdravých. Sledována byla jak síla signálu hlubokých žil, tak i svalů. Porovnávány tak byly parametry SNR (signal-to-noise ratio) a CNR (contrast-to-noise ratio).

Zkoumány pak byly následující parametry nastavení přístroje: a) flip úhel, b) metoda potlačující obsah tuku, c) MTC puls (magnetický přenos kontrastu) a d) kombinované echo.

Pro porovnání sloužily výsledky z předchozí studie, v níž byly křečové žíly zobrazovány pomocí EKG-synchronizované 2D-TOF (time of flight) metody. Cílem studie tak bylo zjistit, při jakých parametrech je možné metodu MEDIC použít ke klinické diagnostice křečových žil. Výsledky byly velmi pozitivní.

Slibný výhled do budoucna

Jak japonští vědci ve své studii zjistili, přístroj je třeba mít nastaven následovně: flip úhel 20 stupňů, metoda potlačení zobrazení tuku – vodní excitace, zapnutý MTC puls a kombinované echo na hodnotě dva. V tomto nastavení byla metoda MEDIC výrazně lepší než EKG-synchronizovaná 2D-TOF. Lze tedy očekávat, že MR pravděpodobně najde i uplatnění k diagnostice křečových žil, ač zatím jejímu masivnímu rozšíření brání vyšší cena vyšetření.

(kam)

Zdroj: Kitagawa H. et al.: MR venography using the 3D-MEDIC (multi echo data imaging combination) sequence for lower extremities, Nippon Hoshasen Gijutsu Gakkai Zasshi. 2008 Feb 20; 64 (2): 277–85.


 

Dále čtěte

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Kompresní terapie je jedním ze základních postupů při léčbě poruch žil a lymfatických cév. Proto nikdo nepochybuje o důležitosti měření elastických vlastností používaných materiálů.

čti více
 
Kompresní léčba žilních bércových vředů

Kompresní léčba žilních bércových vředů

V industrializovaných zemích trpí asi jedno procento lidí bércovými vředy. Většina těchto defektů má za příčinu žilní poruchu vedoucí k akumulaci krve v dolních končetinách.

čti více
 
Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Těhotenství je jedním z hlavních faktorů podílejících se na rozvoji křečových žil, žilní insuficience a otoků dolních končetin. K nejčastějším příznakům varixů a otoků patří bolest, noční křeče, necitlivost, brnění a pocit těžkých bolavých nohou.

čti více
 

Kompresivní punčochy

Kompresivní punčochové zboží Avicenum.

Řada výrobků Avicenum

KALENDÁŘ AKCÍ


Archiv akcí