Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Polidokanol – tekutý, nebo raději v pěně?

Skleroterapie patří mezi nejčastější metody, které se používají v invazivním odstranění varikózních žil. Používá se při ní zejména látka polidokanol, která se může vyskytovat jak v tekuté, tak i v pěnové formě. Jaká forma je účinnější, porovnával ve své studii, publikované v odborném medicínském periodiku Phlebology – Venous Forum of the Royal Society of Medicine, turecký cévní specialista dr. Uncu.

One man show v turecké Ankaře

Cílem studie doktora Uncu bylo porovnat účinek pěnové a tekuté formy polidokanolu používaného ve skleroterapii. Tato metoda se v kompresní léčbě křečových žil používá už déle než 50 let, a to s velmi dobrou účinností. Většinou se ale ve skleroterapii používají tekutá média, pěna se na výsluní začala dostávat teprve až v posledních letech. Zda a případně jak je pěnová forma detergentu polidokanolu v léčbě křečových žil účinná, bylo i předmětem popisované studie.

Do studie se zapojilo celkem 100 pacientek, které trpěly teleangiektáziemi a metličkami menšími než 4 mm. Pacientky byly rozděleny do dvou skupin po padesáti, přičemž jedna skupina byla léčena pěnovou skleroterapií, druhá pak pomocí tekuté formy polidokanolu.

Při aplikaci polidokanolu byly postižené vény rozděleny podle velikosti do tří skupin – menší než 1 mm, 1–2 mm a mezi 2 a 4 mm – a podle tohoto dělení byly podávány koncentrace polidokanolu (0,25, 0,5 a 1 %). V obou skupinách byla hodnocena úspěšnost léčby. Výsledky byly překvapivé.

Pěna hraje prim

U pěnové skleroterapie se podařilo dosáhnout vymizení všech teleangiektázií a metliček v 84 % případů, u použití tekuté formy byla úspěšnost nižší – 72 %. Ani v jedné skupině pak nebyly zjištěny žádné rozdíly ve vedlejších účincích použité léčebné metody.

Použití jak tekutého, tak i pěnového polidokanolu ve skleroterapii se tedy prokázalo jako velmi účinné a bezpečné v odstranění varikózních žil. Ačkoliv ale byla účinnost pěnové formy vyšší, nelze ještě použití tekuté formy zcela zavrhnout.

(kam)

Zdroj: Uncu H.: Sclerotherapy: a study comparing polidocanol in foam and liquid form. Phlebology. 2010; 25 (1): 44–9.


 

Dále čtěte

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Kompresní terapie je jedním ze základních postupů při léčbě poruch žil a lymfatických cév. Proto nikdo nepochybuje o důležitosti měření elastických vlastností používaných materiálů.

čti více
 
Kompresní léčba žilních bércových vředů

Kompresní léčba žilních bércových vředů

V industrializovaných zemích trpí asi jedno procento lidí bércovými vředy. Většina těchto defektů má za příčinu žilní poruchu vedoucí k akumulaci krve v dolních končetinách.

čti více
 
Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Těhotenství je jedním z hlavních faktorů podílejících se na rozvoji křečových žil, žilní insuficience a otoků dolních končetin. K nejčastějším příznakům varixů a otoků patří bolest, noční křeče, necitlivost, brnění a pocit těžkých bolavých nohou.

čti více
 

Kompresivní punčochy

Kompresivní punčochové zboží Avicenum.

Řada výrobků Avicenum

KALENDÁŘ AKCÍ


Archiv akcí