Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Poranění peroneálního nervu po operaci varikózních žil

Při operacích křečových žil může dojít k poranění nervus peroneus, který leží v nejčastějších operačních polích při strippingu. Cílem českých vědců z II. chirurgické kliniky Palackého univerzity v Olomouci bylo zjistit, jak často se porušení nervus peroneus u operací křečových žil vyskytuje. Svoje výsledky pak publikovali v odborném medicínském periodiku International Angiology: a Journal of the International Union of Angiology.

Studie, kterou olomoučtí lékaři provedli, byla retrospektivní a porovnávala výsledky celkem u 2 344 pacientů, kteří byli operováni na II. chirurgické klinice olomoucké fakultní nemocnice v letech 1980 až 2005. Z těchto 2 344 byl nervus peroneus poraněn pouze ve třech případech.

Všechna tři poranění si vyžádala léčbu na neurochirurgii. První pacient podstoupil transplantaci pomocí sakrálního nervu, u druhého pacienta byl nerv uvolněn z ligatur a ve třetím případě byl opět uvolněn z ligatur a navíc byla provedena i transpozice šlachy na musculus tibialis posterior. Všichni pacienti si pak prošli intenzivní rehabilitací, přičemž výsledky byly velmi rozdílné.

U prvního pacienta ani intenzivní rehabilitace poškozeného nervu nepomohla, a tak je nutná stálá fibulární dlaha, přičemž postižená končetina je nadále atrofická. Druhého pacienta se sice částečně rehabilitovat podařilo, nicméně ne natolik, aby mohl vykonávat své původní povolání učitele tělocviku. Třetí pacient pak doposud trpí parézami nervu.

I přes poměrně jednoduchý výkon může při operacích křečových žil dojít k poškození nervus peroneus, které pak pro pacienty mívá velmi nepříjemné následky. Ze zkušeností navíc vyplývá, že poškození jsou častější při výkonech mladších lékařů než jejich zkušenějších kolegů. Postižený nerv by pak měl být léčen neurochirurgicky, přesto je ale výsledek léčby velmi nejistý a poranění může zanechat trvalé následky.

(kam)

Zdroj: Herman J. et al: Peroneal nerve injury during varicose veins surgery., Int Angiol. 2009 Dec; 28 (6): 458–60.


 

Dále čtěte

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Kompresní terapie je jedním ze základních postupů při léčbě poruch žil a lymfatických cév. Proto nikdo nepochybuje o důležitosti měření elastických vlastností používaných materiálů.

čti více
 
Kompresní léčba žilních bércových vředů

Kompresní léčba žilních bércových vředů

V industrializovaných zemích trpí asi jedno procento lidí bércovými vředy. Většina těchto defektů má za příčinu žilní poruchu vedoucí k akumulaci krve v dolních končetinách.

čti více
 
Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Těhotenství je jedním z hlavních faktorů podílejících se na rozvoji křečových žil, žilní insuficience a otoků dolních končetin. K nejčastějším příznakům varixů a otoků patří bolest, noční křeče, necitlivost, brnění a pocit těžkých bolavých nohou.

čti více
 

Kompresivní punčochy

Kompresivní punčochové zboží Avicenum.

Řada výrobků Avicenum

KALENDÁŘ AKCÍ


Archiv akcí