Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Přenosné ultrazvukové přístroje pro neinvazivní žilní ablace

Léčba varikózních žil je možná hned několika způsoby. Např. strippingem, sklerotizací nebo intravenózním ošetřením pomocí laseru. Všechny tyto metody ale vyžadují alespoň minimální invazivitu. Novinkou je pak použití přenosných ultrazvukových přístrojů. Jejich účinnost hodnotili lékaři z Cornell Medical College v New Yorku, kteří své výsledky publikovali v odborném medicínském periodiku Journal of vascular surgery.

Americký výzkum přenosných přístrojů

Vědci a lékaři z chirurgické kliniky newyorské Cornell Medical College testovali ve své studii ex vivo účinnost nového přenosného ultrazvukového přístroje s vysokointenzivní ultrazvukovou vlnou (tzv. HIFU), který vyvinuli jejich kolegové z Laboratoře pro bioregenerativní medicínu a který lze použít k transkutánní žilní ablaci.

Nový přístroj má rozměry 14×9×4 cm a hmotnost 650 gramů. Je napájen 4 lithium-iontovými bateriemi. Testován byl na dvou platformách, přičemž první simulovala odstranění vény nacházející se mimo kůži pod tukovou vrstvou a druhá vény pod svalem.

Testované „operované“ tkáně pak byly předány dál na histologické vyšetření. Porovnáván byl též průměr lumina vén, které tuto vysokointenzivní ultrazvukovou léčbu podstoupily, s nezasaženými vzorky. Test dopadl velmi nadějně.

Lepší výsledky u tukové tkáně

Při fyzikálním i histologickém vyšetření žil, které byly ošetřeny pomocí HIFU, se ukázaly známky koagulační nekrózy. Na povrchu svalů, které byly v přímém kontaktu s ošetřovanou vénou, se objevily známky počínající nekrózy, zatímco tuková tkáň a svaly, které se dotýkaly přímo čidla přístroje, zůstaly neporušeny. Průměrný průřez lumina ošetřených cév pak byl 0,16 mm oproti 3,79 mm u neošetřených kontrol.

Naděje do budoucna

Podle výsledků studie lze tedy předpokládat, že tato nová metoda má před sebou velmi zářnou budoucnost. Mohla by se totiž díky svému nenákladnému provozu a neinvazivitě stát velmi používaným postupem pro odstranění varikózních vén, a to nejen ve specializovaných centrech, ale i v ordinacích praktických lékařů. Zda tomu tak opravdu bude, ukáže ale až další klinické testování.

(kam)

Zdroj: Henderson P. W. et al.: A portable high-intensity focused ultrasound device for noninvasive venous ablation., J Vasc Surg. Publikováno on-line 31. 12. 2009.


 

Dále čtěte

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Kompresní terapie je jedním ze základních postupů při léčbě poruch žil a lymfatických cév. Proto nikdo nepochybuje o důležitosti měření elastických vlastností používaných materiálů.

čti více
 
Kompresní léčba žilních bércových vředů

Kompresní léčba žilních bércových vředů

V industrializovaných zemích trpí asi jedno procento lidí bércovými vředy. Většina těchto defektů má za příčinu žilní poruchu vedoucí k akumulaci krve v dolních končetinách.

čti více
 
Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Těhotenství je jedním z hlavních faktorů podílejících se na rozvoji křečových žil, žilní insuficience a otoků dolních končetin. K nejčastějším příznakům varixů a otoků patří bolest, noční křeče, necitlivost, brnění a pocit těžkých bolavých nohou.

čti více
 

Kompresivní punčochy

Kompresivní punčochové zboží Avicenum.

Řada výrobků Avicenum

KALENDÁŘ AKCÍ


Archiv akcí