Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Recidivující varixy po chirurgické léčbě

Popisovaný výzkum byl zaměřený na účinnost skleroterapie pod kontrolou ultrazvuku, užívající techniku COMPASS (komplexně objektivní mapování, přesně obrazově vedený vstřik, antirefluxní pozice a následná sklerotizace) v péči o recidivující varixy po chirurgické léčbě (REVAS). Následně byla hodnocena účinnost skleroterapie ve smyslu ovlivnění žilní insuficience u sledovaných pacientů.

Studie publikovaná v časopise Phlebology zahrnovala 168 pacientů (253 končetin) s REVAS, kteří byli předtím léčeni chirurgicky pro varikózní onemocnění a následně byli sledováni 1,5–5,7 roku (průměrně 3,1 ±1,7 roku).

Recidiva se vyskytla nejčastěji u žen ve věku okolo 50 let, které měly příznaky související s chronickým žilním onemocněním a komplikacemi způsobenými chronickou žilní nedostatečností (CVI). Technikou COMPASS autoři dosáhli v 97 % případů trvalé obliterace varixů v tříselné krajině. V oblasti fossa poplitea a ve stehně došlo ke 100% vymizení refluxu v izolovaných žilách. Celkový stupeň obliterace zahrnující i perforátory byl vyšší než 90 %. Autoři zaznamenali významný pokles v žilní dysfunkci jak anatomicky, tak klinicky. Došlo také ke snížení pracovní neschopnosti. Autoři nepozorovali žádné nepříznivé následky.

Recidivující varixy dolních končetin jsou závažným stavem, který vyžaduje specifický odborný přístup. Z chirurgického hlediska je to vždy závažná komplikace, protože následný chirurgický výkon podle statistik selhává v 50–80 % případů. Příčina recidivujících varixů není ještě komplexně objasněna a není dosud zřejmé, v jaké míře se uplatňují minimálně invazivní terapeutické zásahy.

Technika COMPASS tedy dosáhla u recidivujících varixů trvalé obliterace v 97–100 %. Tyto výsledky jsou trvalé, čímž popisovaná technika předčí doposud používané chirurgické přístupy v léčbě recidiv.

(skl)

Zdroj: Phlebology 2003;18:173–186.


 

Dále čtěte

Kompresní léčba žilních bércových vředů

Kompresní léčba žilních bércových vředů

V industrializovaných zemích trpí asi jedno procento lidí bércovými vředy. Většina těchto defektů má za příčinu žilní poruchu vedoucí k akumulaci krve v dolních končetinách.

čti více
 
Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Těhotenství je jedním z hlavních faktorů podílejících se na rozvoji křečových žil, žilní insuficience a otoků dolních končetin. K nejčastějším příznakům varixů a otoků patří bolest, noční křeče, necitlivost, brnění a pocit těžkých bolavých nohou.

čti více
 
Kompresní a chirurgická léčba bércových vředů

Kompresní a chirurgická léčba bércových vředů

Objevuje se stále více vědeckých studií, které se zabývají otázkou, zda je nutné bércové vředy řešit chirurgicky namísto konzervativní léčby kompresí.

čti více
 

Kompresivní punčochy

Kompresivní punčochové zboží Avicenum.

Řada výrobků Avicenum

KALENDÁŘ AKCÍ


Archiv akcí