Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Souvislost křečových žil a chronické pánevní bolesti

Na 30. sjezdu intervenčních radiologů v Utahu byla představena studie autorů pod vedením Carla M. Blacka informující lékaře o souvislosti křečových žil na nohou s onemocněním vaječníků, charakterizovaným chronickou pánevní bolestí. Tato souvislost se podle uvedené studie vyskytuje až u 16 % žen s varixy dolních končetin.

Syndrom pánevní kongesce je výsledkem křečových žil v oblasti pánve, obdobně jako křečové žíly na nohou. V pánvi mohou varixy způsobit chronickou pánevní bolest tlakem na vaječníky, dělohu a vulvu.

Studie prokázala, že až 16 % žen ve věku 20 až 50 let má současně varixy dolních končetin a pánve, i když ne u všech těchto pacientek jsou vyjádřeny klinické známky chronické pánevní bolesti. Podle autorů je důležité mít tuto informaci na mysli, protože umožňuje komplexnější přístup k pacientkám s chronickou pánevní bolestí a problém je pomocí intervenční radiologie snadno řešitelný bez nutné anestezie a hospitalizace.

Do studie bylo zahrnuto 160 pacientek, u kterých byl diagnostikován žilní reflux na nohou (křečové žíly). Z tohoto počtu žen byl u 16 % diagnostikován také syndrom pánevní kongesce, zodpovědný za chronickou pánevní bolest. U 92 % pacientek s pánevní kongescí byl po důkladném vyšetření nalezen venózní reflux i v ovariálních žilách, kvůli kterému byla u takto nemocných pacientek provedena embolizace ovariálních varixů.

Celkem 63 % žen, u kterých byla provedena samostatná embolizace varixů, uvádělo subjektivní snížení bolesti v oblasti pánve a dolních končetin. U pacientek po komplexním řešení žilního refluxu na dolních končetinách byla subjektivní spokojenost zaznamenána až v 91 %.

K léčbě žilního refluxu na nohou byla použita ablace postižené cévy a přesměrování toku krve do žíly zdravé, varikózně nepostižené. K léčbě ovariálních varixů byly použity cívky se sklerotizujícím přípravkem, zavedené do cílové pánevní cévy pod RTG kontrolou.

Pro pacientky se jedná o nezatěžující zákrok bez nutnosti anestezie a hospitalizace, přičemž návrat do běžného denního života je umožněn během několika hodin.

(syna)

Zdroj: Abstrakt číslo 123, prezentováno dne 4. 4. 2005 na 30th Annual Scientific Meeting of the Society of Interventional Radiology, New Orleans, Louisiana.


 

Dále čtěte

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Srovnání povrchového tlaku a tuhosti elastických punčoch

Kompresní terapie je jedním ze základních postupů při léčbě poruch žil a lymfatických cév. Proto nikdo nepochybuje o důležitosti měření elastických vlastností používaných materiálů.

čti více
 
Kompresní léčba žilních bércových vředů

Kompresní léčba žilních bércových vředů

V industrializovaných zemích trpí asi jedno procento lidí bércovými vředy. Většina těchto defektů má za příčinu žilní poruchu vedoucí k akumulaci krve v dolních končetinách.

čti více
 
Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Léčba varixů a otoků dolních končetin v těhotenství

Těhotenství je jedním z hlavních faktorů podílejících se na rozvoji křečových žil, žilní insuficience a otoků dolních končetin. K nejčastějším příznakům varixů a otoků patří bolest, noční křeče, necitlivost, brnění a pocit těžkých bolavých nohou.

čti více
 

Kompresivní punčochy

Kompresivní punčochové zboží Avicenum.

Řada výrobků Avicenum

KALENDÁŘ AKCÍ


Archiv akcí