Poradna lékaře
Dobrý den
Musím říct,že Vaše stránky mně velice a příjemně překvapily.Předem Vám za ně děkuji.Přečetl jsem si veškeré stránky ohledně problematiky nemoci žilního systému.
Jsem další pacient s tímto onemocněním s kterým se peru od r.1993.Měl bych také jednu otázku týkající se tohoto onemocnění.Již dlouhá léta beru proti prevenci trombosy v levé dolní končetině Warfarín.Chodím pravidelně na Quik -hodnoty jsou mezi 2-3 ředitelnosti.Dále užívám Dentralex a koňskou mastí si pravidelně natírám DLk.Zaměstnání mám náročněnjší pro chůzi a tudíž si LDk bandážuji.Pravidelně si kontroluji stav-tj.sprchování,pokud to jenom jde nohy si dávám pak doma do zvýšené polohy a procvičuji kotník přitahováním k sobe a od sebe.Bolesti nemám žádně,snad jen dle počasí.Ale můj problém je že se mi začíná měnit kůže do malých hnědých skvrn a někdy už je to i na větší ploše.Docela mně to trápí,lékař vidí příčinu změny kůže po prodělaných zánětů žil.Tak nevím.Třeba změna masti?Nevím.Aspon trocha zlepšení.A taky jsem zjistil,že mi malé žilky praskají i přes to,že mám vždy v práci DLk zavázanou pružným obinadlem,který pravidelně obnovuji zavázanou.Ve všech článkách je spousta léků.Já tedy užívám Warfarín 5 mg/s kontrolou/ pak Dentralex.Jinak žádné jiné potíže nemám.
Předem děkuji za Váš čas,který jste věnoval čtením mé prosbě.
Děkuji Petr
Dobrý den, obtíže, které líčíte úzce souvisí s poruchou funkce povrchového žilního systému dolní končetiny. Při cirkulaci krve v dolní končetině je velmi důležitý odtok krve žilním systémem, jak hlubokým, tak i povrchovým. Oba systémy jsou důležité a vzájemně se doplňují. Jeden systém může částečně převzít funkci za druhý. Váš problém je stav po trombose, kdy dojde k poškození hlubokého žilního systému, také že jeho funkce je oslabená. Vzniká tzv. potrombotický syndrom. Žádný z léků již stav poškození nenapraví, tak aby byl plně funkční jako dříve. Warfarin se užívá jako prevence před recidivou trombosy. Na stav žilní stěny, tak jako ostatní léky nemá žádný vliv. V této situaci přebírá částečně funkci povrchový žilní systém, který ale má řadu slabin a často selhává i přes důslednou péči. Důsledkem selhávání žilního systému je hromadění krve a tekutin v dolní končetině.
Vzniká přetlak s cévách a únik tekutin a krvního barviva do podkoží a kůže.
Výsledkem jsou otoky a barevné změny v kůži, které se chovají jako tetováž a nedají se již odtranit.
V této situaci je třeba se snažit co nevíce zachovat cirkulaci krve v dolní končetině a snažit se zvýšit odtok. To lze důslednou a kvalitní kopresí celé dolní končetiny (punčochy), pohybovým režimem - cvičení DK a pod., redukcí hmotnosti při nadváze, užíváním Detralexu 1-0-1. Základem určení strategie postupu je cévní vyšetření duplexní sonografií, která je schopna posoudit stav obou žilních systémů, zvl. v kterém systému porucha převažuje.
Povrchový žilní systém se dá totiž léčit i operačně, kdy se vyřadí některé spojky a křečové žíly, které mohou poruchu výrazně zhoršovat.
S pozdravem
MUDr. Martin Weis