Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Vyhledávání

 
 

Žilní systém

Žilní (venózní) systém je síť cév, jejíž základní funkcí je odvádět krev z tkání a orgánů zpět k srdci. Tím se liší od tepen, kterými krev do tkání a orgánů naopak přitéká.

Začíná jemnými cévami označovanými jako vlásečnice. Ty se spojují v žíly. Podobně jako řeka se svými přítoky se i žíly po vstupu jednotlivých větví postupně rozšiřují, aby nakonec vytvořily silné žilní kmeny, které se vlévají do dvou hlavních a nejsilnějších žil těla – horní a dolní duté žíly. Ty potom ústí do samotného srdce.

 

Ilustrace

 

Neobyčejné potrubí

Žíly nejsou jen obyčejné trubičky. Mají svoji promyšlenou strukturu odpovídající funkci. V porovnání s tepnami mají odlišné složení jednotlivých vrstev. Příroda některé z nich navíc vybavila důmyslným systémem chlopní, který dovoluje proudu krve téct pouze směrem k srdci.

V žilách teče krev pomaleji než v tepnách. Krvinky se zde v klidu pohybují průměrnou rychlostí asi 10 až 16 centimetrů za sekundu (v tepnách za stejných podmínek průměrně asi 20, ale na některých místech i 100 centimetrů za sekundu!).

Proti gravitaci

Tok krve v žilách dolních končetin a všech žil ležících pod úrovní srdce se odehrává proti působení gravitace. Přispívá k tomu několik podpůrných mechanismů. Důležitým podpůrným systémem je práce svalů. Ty při svém stahování při pohybu fungují jako tzv. svalová pumpa. Tlakem na žíly posunují krev směrem k srdci. Zpětnému toku zabraňují již zmiňované chlopně.

Další silou pomáhající krvi překonat gravitaci je samotné dýchání. Pohyb bránice zvyšuje nitrobřišní tlak a pomáhá opět tlačit krev správným směrem.

Trojici nejdůležitějších hnacích mechanismů toku krve v žilách uzavírá sací síla samotného srdce.

Pro krásné nohy

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka

SOUTĚŽ

Aries, český výrobce módního punčochového zboží, kompresivních punčoch Avicenum a sportovních podkolenek ROYAL BAY®, Vám přináší novou soutěž o balíčky podpůrných punčochových kalhot.

Soutěžit
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!