Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Partner projektu

Aries - Vitality Textiles

Co jsou křečové žíly

Jako křečové žíly, varixy nebo žilní městky se nejčastěji označují vakovitě rozšířené vinuté úseky hlavních žil povrchového žilního systému dolních končetin a jejich přítoků.

Koho křečové žíly postihují

Problémy s žilami nejsou nijak vzácné. Křečové žíly se někdy dokonce označují za jednu z civilizačních chorob. Je to totiž jedno z nejrozšířenějších onemocnění v rozvinutých zemích. Podle některých statistik postihují v různé podobě 30–60 procent lidí. Výskyt křečových žil souvisí s věkem. Děti a mladiství jsou jimi postiženi méně. Ve věku nad 60 let už má křečové žíly až každý druhý člověk.

 

Ilustrace

 

Křerčové žíly a pohlaví

Křečové žíly trápí častěji ženy než muže. Na dvě postižené ženy připadá jeden muž. Podle některých lékařů může tyto statistiky zkreslovat fakt, že ženy dbají o kosmetický vzhled svých nohou daleko více než muži, a proto kvůli křečovým žílám častěji navštěvují lékaře.

Na vzniku křečových žil se podílí několik hlavních rizikových faktorů:

  • věk
  • ženské pohlaví
  • životní styl
  • těhotenství
  • výskyt v rodině
  • nadváha

Křečové žíly a těhotenství

U mnoha žen se křečové žíly projeví nebo zhorší v průběhu těhotenství. Změny v koncentraci hormonů v ženském organismu mají za následek rozšíření žil již v úvodu těhotenství. S postupujícím těhotenstvím se zvyšuje průtok v cévním řečišti pánve. Zvětšená děloha tlačí na pánevní žíly a zhoršuje odtok krve z dolních končetin. V průběhu těhotenství navíc dochází k zadržování tekutin a zvýšení objemu krve. To všechno jsou faktory, které u vnímavých žen vedou ke vzniku křečových žil.

K normalizaci většinou dochází za 8 až 12 týdnů po porodu. Retikulární varixy (viz Typy křečových žil) se po porodu zmenšují nebo i mizí. Vzniknou-li však v těhotenství kmenové varixy, většinou přetrvávají.

Primární a sekundární křečové žíly

Kromě tzv. primárních varixů, tedy křečových žil, které vznikly primárně z důvodu porušení funkce povrchového žilního systému dolních končetin, mohou být i varixy tzv. sekundární. V tomto případě jsou varixy následkem existujícího postižení hlubokého žilního systému. K jejich rozvoji může dojít například v případě:
  • hluboké žilní trombózy
  • vrozených vad hlubokého žilního systému
  • po úraze
  • po chirurgickém výkonu
Vzhledem k četnosti výskytu varixů se sekundární varixy podílejí na celkovém počtu jen asi z pěti procent, zbytek tvoří varixy primární.

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky