Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Příčiny křečových žil

Ke správné funkci žilního systému je třeba dokonalá souhra mechanických vlastností žil a všech podpůrných mechanismů. Většina viditelných křečových žil dolních končetin je důsledkem nedostatečné funkce povrchového systému a systému perforátorů.

Zpětný tok

Na počátku všeho je porucha pevnosti žilní stěny. Vlivem tlaku krve se úseky s oslabenou stěnou rozšiřují. Tím dochází k poruše funkce žilních chlopní. V rozšířených žilách chlopně nedomykají, a nemohou tak plnit svoji úlohu „ventilu“ bránícího zpětnému toku krve (refluxu). Krev se hromadí a zvyšuje dále tlak na žilní stěnu. Vznikají první obtíže i viditelné změny. Tento stav se označuje jako žilní nedostatečnost.

 

Ilustrace

 
Nedomykající chlopně povrchového žilního systému propouštějí krev zpět. Žíla se přetlakem rozšiřuje a natahuje. Získává typický vinutý průběh. Stejně tak poškozené chlopně perforátorů propouštějí krev zpět do povrchového žilního systému a přetěžují jej.

Přesnou příčinu, proč u někoho k oslabení žilní stěny dochází a u jiného ne, dosud neznáme. Podařilo se vysledovat několik tzv. rizikových faktorů. Méněcennost žilní stěny je pravděpodobně vrozená a dědičná. Vyplývá to ze zjištění, že varixy mají obvykle rodinný výskyt. K jejich rozvoji přispívají i

  • hormonální změny
  • vysoký krevní tlak
  • obezita
  • dlouhodobé stání

Kromě těchto faktorů se na poškození žilních chlopní často podílí také zánět.

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky