Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Vyhledávání

 
 

Příčiny křečových žil

Ke správné funkci žilního systému je třeba dokonalá souhra mechanických vlastností žil a všech podpůrných mechanismů. Většina viditelných křečových žil dolních končetin je důsledkem nedostatečné funkce povrchového systému a systému perforátorů.

Zpětný tok

Na počátku všeho je porucha pevnosti žilní stěny. Vlivem tlaku krve se úseky s oslabenou stěnou rozšiřují. Tím dochází k poruše funkce žilních chlopní. V rozšířených žilách chlopně nedomykají, a nemohou tak plnit svoji úlohu „ventilu“ bránícího zpětnému toku krve (refluxu). Krev se hromadí a zvyšuje dále tlak na žilní stěnu. Vznikají první obtíže i viditelné změny. Tento stav se označuje jako žilní nedostatečnost.

 

Ilustrace

 
Nedomykající chlopně povrchového žilního systému propouštějí krev zpět. Žíla se přetlakem rozšiřuje a natahuje. Získává typický vinutý průběh. Stejně tak poškozené chlopně perforátorů propouštějí krev zpět do povrchového žilního systému a přetěžují jej.

Přesnou příčinu, proč u někoho k oslabení žilní stěny dochází a u jiného ne, dosud neznáme. Podařilo se vysledovat několik tzv. rizikových faktorů. Méněcennost žilní stěny je pravděpodobně vrozená a dědičná. Vyplývá to ze zjištění, že varixy mají obvykle rodinný výskyt. K jejich rozvoji přispívají i

  • hormonální změny
  • vysoký krevní tlak
  • obezita
  • dlouhodobé stání

Kromě těchto faktorů se na poškození žilních chlopní často podílí také zánět.

Pro krásné nohy

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka

SOUTĚŽ

Aries, český výrobce módního punčochového zboží, kompresivních punčoch Avicenum a sportovních podkolenek ROYAL BAY®, Vám přináší novou soutěž o balíčky podpůrných punčochových kalhot.

Soutěžit
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty