Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Vyhledávání

 
 

Komplikace

Křečové žíly (varixy) zpravidla nejsou onemocněním akutním, ani v naprosté většině neohrožují přímo život postiženého. Přesto představují vážný zdravotní problém. Mohou postupně vést k poruše krevního zásobení dolních končetin a ke vzniku bércových vředů. Ke komplikacím varixů patří i záněty žil nebo krvácení při jejich prasknutí.

K častým projevům pokročilých varixů dolních končetin patří

  • svědění kůže
  • usazování pigmentu
  • ekzémy v okolí rozšířených žil

Bércové vředy

Žilní bércové vředy jsou jednou z komplikací nedostatečné funkce žil na dolních končetinách. Typicky se projevují chronickými defekty kůže s rozpadem a odumřením okrsků tkáně. Vznikají při dlouhodobém působení přetlaku v žilním řečišti. Chlopně, které ztratily svoji správnou funkci, propouštějí část krve zpět. Průtok končetinami se zpomaluje. Tekutina z krve v přeplněných žilách prostupuje do podkoží. Rozvíjí se otok. Jeho následkem dochází k poruše výživy kůže.

 

Ilustrace

 
Hromaděním barviva z rozpadlých červených krvinek v podkoží vznikají pigmentové změny. Jedním z prvních projevů poruchy výživy tkání je i ztráta ochlupení. Postupně dochází k dalším změnám a vzniku vředů. Jejich bezprostřední příčinou bývá drobné kožní poranění nebo infekce.

První známkou vznikajícího bércového vředu je místní zarudnutí. Kůže nad postiženým místem se ztenčuje. Je suchá a může ji pokrývat svědivý ekzém. Už vzniklý defekt kůže je obvykle dobře ohraničený s rovnými okraji. Nejčastějším místem vředu je oblast vnitřního kotníku. V některých případech může postihovat i celý obvod nohy. Jeho okolí nese známky žilní nedostatečnosti (hromadění pigmentu, ztráta ochlupení). Vředy často provází bolest.

Pro krásné nohy

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka

SOUTĚŽ

Aries, český výrobce módního punčochového zboží, kompresivních punčoch Avicenum a sportovních podkolenek ROYAL BAY®, Vám přináší novou soutěž o balíčky podpůrných punčochových kalhot.

Soutěžit
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Kam za teplem? Nejoblíbenější destinace českých cestovatelů