Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Komplikace

Křečové žíly (varixy) zpravidla nejsou onemocněním akutním, ani v naprosté většině neohrožují přímo život postiženého. Přesto představují vážný zdravotní problém. Mohou postupně vést k poruše krevního zásobení dolních končetin a ke vzniku bércových vředů. Ke komplikacím varixů patří i záněty žil nebo krvácení při jejich prasknutí.

K častým projevům pokročilých varixů dolních končetin patří

  • svědění kůže
  • usazování pigmentu
  • ekzémy v okolí rozšířených žil

Bércové vředy

Žilní bércové vředy jsou jednou z komplikací nedostatečné funkce žil na dolních končetinách. Typicky se projevují chronickými defekty kůže s rozpadem a odumřením okrsků tkáně. Vznikají při dlouhodobém působení přetlaku v žilním řečišti. Chlopně, které ztratily svoji správnou funkci, propouštějí část krve zpět. Průtok končetinami se zpomaluje. Tekutina z krve v přeplněných žilách prostupuje do podkoží. Rozvíjí se otok. Jeho následkem dochází k poruše výživy kůže.

 

Ilustrace

 
Hromaděním barviva z rozpadlých červených krvinek v podkoží vznikají pigmentové změny. Jedním z prvních projevů poruchy výživy tkání je i ztráta ochlupení. Postupně dochází k dalším změnám a vzniku vředů. Jejich bezprostřední příčinou bývá drobné kožní poranění nebo infekce.

První známkou vznikajícího bércového vředu je místní zarudnutí. Kůže nad postiženým místem se ztenčuje. Je suchá a může ji pokrývat svědivý ekzém. Už vzniklý defekt kůže je obvykle dobře ohraničený s rovnými okraji. Nejčastějším místem vředu je oblast vnitřního kotníku. V některých případech může postihovat i celý obvod nohy. Jeho okolí nese známky žilní nedostatečnosti (hromadění pigmentu, ztráta ochlupení). Vředy často provází bolest.

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky