Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Vyhledávání

 
 

Diagnostika

Křečových žil na svých nohách si obvykle všimnete sami. K lékaři již tedy nemocní přicházejí s konkrétním problémem. Převažujícím důvodem k návštěvě lékaře je, zejména u žen, neuspokojující kosmetický efekt. Vedle toho však někteří pacienti přicházejí s již pokročilým postižením žilního systému a jeho komplikacemi. Obtíže nemusí vždy odpovídat velikosti křečových žil. O výběru podpůrných opatření nebo odpovídající léčby tak lékař může rozhodnout až na základě podrobnějšího vyšetření.

Vyšetření specialistou má obvykle několik navazujících nebo vzájemně se prolínajících částí:

  • odběr anamnézy a zhodnocení celkového stavu pacienta
  • vyšetření akce srdeční, změření frekvence pulzu, hodnot krevního tlaku
  • vyšetření prokrvení dolních končetin, pulzací na periferních tepnách
  • zhodnocení případných trofických změn (stav prstů a nehtů, svalů, ochlupení, kůže)
  • vyšetření varixů na dolních končetinách pohledem a pohmatem
  • zhodnocení vedlejších projevů na kůži nohou a bérců

 

Ilustrace

 

Anamnéza – půl diagnózy

Před samotným vyšetřením i v jeho průběhu vám lékař bude klást řadu otázek. Kromě toho, co vás přivádí, kdy vaše problémy vznikly a jak se vyvíjejí, jej bude zajímat i výskyt onemocnění žil a cévního systému celkově ve vaší rodině. Důležitý je i váš osobní, pracovní a sociální život, případné alergie, užívané léky a všechna prodělaná onemocnění.

Pečlivý odběr anamnézy – to nejsou jen zbytečně kladené otázky. Podle staré lékařské poučky je správně odebraná anamnéza poloviční cestou k diagnóze. Platí to i v případě varixů. Některé zdánlivě evidentní stesky s nimi nemusí vůbec souviset. Jindy je pro stadium onemocnění důležitá zdánlivě nesouvisející informace (například fáze menstruačního cyklu). Odpovídejte proto na otázky otevřeně a pravdivě.

Fyzikální vyšetření

Během vyšetření si lékař všímá celkového stavu vašeho těla. O funkci oběhového systému, tedy srdce, tepen a žil, jej informují základní vyšetřovací postupy – pohled, poslech, pohmat a poklep.

Samotné křečové žíly se vyšetřují zásadně ve stoje, kdy jsou naplněny krví. Jejich množství a rozsah ověřuje lékař pomocí svého zraku. Přitom může vaše nohy i prohmatat a proklepat. Obvykle přitom budete stát na vyvýšeném schůdku nebo židli, aby byly vaše končetiny dobře přístupné lékařovu zraku.

Funkční testy

K diagnostice rozsahu postižení žilního systému lze v případě potřeby využít i speciálních testů založených na postupném zaškrcení končetin a sledování rychlosti plnění žil po jejich povolení. Orientaci o stavu a funkci žil poskytne i krátké cvičení spočívající ve výponech na špičky nebo v několika dřepech.

Vyšetření ultrazvukem

K základním vyšetřovacím metodám křečových žil patří tzv. duplexní ultrasonografie. Slouží k zobrazení žilního řečiště a průtoku krve v něm. Poskytuje přesnou informaci o průběhu žil, jejich případném rozšíření a o přítomnosti refluxu. Kromě povrchového žilního systému zobrazí i hluboký a odhalí jeho postižení (vrozené vady, potrombotické změny).

K dalším, v praxi však méně využívaným vyšetřovacím postupům při onemocnění žilního systému patří například:

  • pletysmografie
  • flebografie

Pro krásné nohy

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka

SOUTĚŽ

Aries, český výrobce módního punčochového zboží, kompresivních punčoch Avicenum a sportovních podkolenek ROYAL BAY®, Vám přináší novou soutěž o balíčky podpůrných punčochových kalhot.

Soutěžit
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Kam za teplem? Nejoblíbenější destinace českých cestovatelů