Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Diagnostika

Křečových žil na svých nohách si obvykle všimnete sami. K lékaři již tedy nemocní přicházejí s konkrétním problémem. Převažujícím důvodem k návštěvě lékaře je, zejména u žen, neuspokojující kosmetický efekt. Vedle toho však někteří pacienti přicházejí s již pokročilým postižením žilního systému a jeho komplikacemi. Obtíže nemusí vždy odpovídat velikosti křečových žil. O výběru podpůrných opatření nebo odpovídající léčby tak lékař může rozhodnout až na základě podrobnějšího vyšetření.

Vyšetření specialistou má obvykle několik navazujících nebo vzájemně se prolínajících částí:

  • odběr anamnézy a zhodnocení celkového stavu pacienta
  • vyšetření akce srdeční, změření frekvence pulzu, hodnot krevního tlaku
  • vyšetření prokrvení dolních končetin, pulzací na periferních tepnách
  • zhodnocení případných trofických změn (stav prstů a nehtů, svalů, ochlupení, kůže)
  • vyšetření varixů na dolních končetinách pohledem a pohmatem
  • zhodnocení vedlejších projevů na kůži nohou a bérců

 

Ilustrace

 

Anamnéza – půl diagnózy

Před samotným vyšetřením i v jeho průběhu vám lékař bude klást řadu otázek. Kromě toho, co vás přivádí, kdy vaše problémy vznikly a jak se vyvíjejí, jej bude zajímat i výskyt onemocnění žil a cévního systému celkově ve vaší rodině. Důležitý je i váš osobní, pracovní a sociální život, případné alergie, užívané léky a všechna prodělaná onemocnění.

Pečlivý odběr anamnézy – to nejsou jen zbytečně kladené otázky. Podle staré lékařské poučky je správně odebraná anamnéza poloviční cestou k diagnóze. Platí to i v případě varixů. Některé zdánlivě evidentní stesky s nimi nemusí vůbec souviset. Jindy je pro stadium onemocnění důležitá zdánlivě nesouvisející informace (například fáze menstruačního cyklu). Odpovídejte proto na otázky otevřeně a pravdivě.

Fyzikální vyšetření

Během vyšetření si lékař všímá celkového stavu vašeho těla. O funkci oběhového systému, tedy srdce, tepen a žil, jej informují základní vyšetřovací postupy – pohled, poslech, pohmat a poklep.

Samotné křečové žíly se vyšetřují zásadně ve stoje, kdy jsou naplněny krví. Jejich množství a rozsah ověřuje lékař pomocí svého zraku. Přitom může vaše nohy i prohmatat a proklepat. Obvykle přitom budete stát na vyvýšeném schůdku nebo židli, aby byly vaše končetiny dobře přístupné lékařovu zraku.

Funkční testy

K diagnostice rozsahu postižení žilního systému lze v případě potřeby využít i speciálních testů založených na postupném zaškrcení končetin a sledování rychlosti plnění žil po jejich povolení. Orientaci o stavu a funkci žil poskytne i krátké cvičení spočívající ve výponech na špičky nebo v několika dřepech.

Vyšetření ultrazvukem

K základním vyšetřovacím metodám křečových žil patří tzv. duplexní ultrasonografie. Slouží k zobrazení žilního řečiště a průtoku krve v něm. Poskytuje přesnou informaci o průběhu žil, jejich případném rozšíření a o přítomnosti refluxu. Kromě povrchového žilního systému zobrazí i hluboký a odhalí jeho postižení (vrozené vady, potrombotické změny).

K dalším, v praxi však méně využívaným vyšetřovacím postupům při onemocnění žilního systému patří například:

  • pletysmografie
  • flebografie

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky