Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Vyhledávání

 
 

Žíly dolních končetin

Pro pochopení problematiky křečových žil je důležité znát alespoň základy anatomie žil dolních končetin.

U každého zdravého člověka rozeznáváme tři oddělené systémy:

  • povrchové žíly
  • hluboké žíly
  • komunikující žíly (perforátory)

Povrchové žíly

Povrchové žíly jsou uloženy pod kůží. Základ tohoto systému tvoří zpravidla dvě kmenové žíly – velká a malá saféna (vena saphena magna a vena saphena parva). První probíhá po vnitřní straně lýtka a stehna, aby nakonec v třísle vyústila do hluboké stehenní žíly. Druhou můžete najít na zadní straně lýtka. Oba hlavní žilní kmeny ve svém průběhu přibírají množství vedlejších větví. Jejich počet i přesný průběh je značně variabilní, u každého člověka se liší.

 

Ilustrace

 

Povrchovým žilním systémem protéká za normálních okolností jen asi 10 procent z celkového množství krve přitékající do končetiny. Po odstranění povrchových žil při operaci varixů nebo při jejich přemístění u kardiochirurgických a cévně-chirurgických operací jejich funkci plně přebírají hluboké žíly.

Hluboké žíly

Žíly hlubokého systému a jejich větve jsou ukryty hluboko mezi svaly. Každou hlavní tepnu přivádějící krev do tkáně provází zároveň stejnojmenná žíla, která krev z tkáně zase odvádí.

Hluboký žilní systém odvádí z končetiny až 90 procent krve ze svalů bérce a stehna. Jeho dokonalá funkce je tedy životně důležitá.

Perforátory

Trojici uzavírají tzv. perforátory neboli komunikující žíly. Jsou to spojky mezi oběma předchozími systémy. Za normálních okolností vedou spojky krev především z povrchu do hloubky. Nejvíce perforátorů je uloženo na vnitřní straně bérce, v pomyslné čáře probíhající za vnitřním kotníkem směrem ke kolenu.

Pro krásné nohy

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka

SOUTĚŽ

Aries, český výrobce módního punčochového zboží, kompresivních punčoch Avicenum a sportovních podkolenek ROYAL BAY®, Vám přináší novou soutěž o balíčky podpůrných punčochových kalhot.

Soutěžit
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Turistický průvodce aneb Co zabalit na cestu do Asie