Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Žíly dolních končetin

Pro pochopení problematiky křečových žil je důležité znát alespoň základy anatomie žil dolních končetin.

U každého zdravého člověka rozeznáváme tři oddělené systémy:

  • povrchové žíly
  • hluboké žíly
  • komunikující žíly (perforátory)

Povrchové žíly

Povrchové žíly jsou uloženy pod kůží. Základ tohoto systému tvoří zpravidla dvě kmenové žíly – velká a malá saféna (vena saphena magna a vena saphena parva). První probíhá po vnitřní straně lýtka a stehna, aby nakonec v třísle vyústila do hluboké stehenní žíly. Druhou můžete najít na zadní straně lýtka. Oba hlavní žilní kmeny ve svém průběhu přibírají množství vedlejších větví. Jejich počet i přesný průběh je značně variabilní, u každého člověka se liší.

 

Ilustrace

 

Povrchovým žilním systémem protéká za normálních okolností jen asi 10 procent z celkového množství krve přitékající do končetiny. Po odstranění povrchových žil při operaci varixů nebo při jejich přemístění u kardiochirurgických a cévně-chirurgických operací jejich funkci plně přebírají hluboké žíly.

Hluboké žíly

Žíly hlubokého systému a jejich větve jsou ukryty hluboko mezi svaly. Každou hlavní tepnu přivádějící krev do tkáně provází zároveň stejnojmenná žíla, která krev z tkáně zase odvádí.

Hluboký žilní systém odvádí z končetiny až 90 procent krve ze svalů bérce a stehna. Jeho dokonalá funkce je tedy životně důležitá.

Perforátory

Trojici uzavírají tzv. perforátory neboli komunikující žíly. Jsou to spojky mezi oběma předchozími systémy. Za normálních okolností vedou spojky krev především z povrchu do hloubky. Nejvíce perforátorů je uloženo na vnitřní straně bérce, v pomyslné čáře probíhající za vnitřním kotníkem směrem ke kolenu.

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky