Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Bércové vředy: léčbu bioflavonoidy ocení i nastávající maminky

Léčba bércových vředů je náročná jak pro pacienta, tak i pro samotného lékaře. Snaha o zacelení otevřené rány někdy připomíná boj s větrnými mlýny. Avšak s pokrokem medicíny se vyhlídky zlepšují. Výzkumy ukazují, že venotonika s obsahem flavonoidů hrají důležitou roli v podpůrné terapii.

Bércové vředy trápí mnoho lidí, přičemž počet případů narůstá s postupujícím věkem. Otevřením kožního krytu na dolní končetině vzniká zapeklitý problém. Hojení bércových vředů trvá přinejlepším několik měsíců, během kterých se o ránu musí každodenně poctivě pečovat. Postižení jedinci tak tráví mnoho času v ambulancích lékařů a jsou značně omezeni ve svém životě.

Jak problém vzniká

  • Vředy na noze či nohou mohou propuknout jako projev pokročilé ischemické choroby dolních končetin. Jedná se o stav, kdy se postupným kornatěním uzavírá průsvit tepen. Postižená kůže a přilehlé tkáně trpí nedostatkem kyslíku a živin, což vede k jejich odumření.
  • Bércové vředy se však také objevují z důvodu žilní nedostatečnosti. Nemocné žíly nedokážou přečerpávat krev směrem k srdci a ta se hromadí v dolních končetinách. Postižená noha začne otékat a usazuje se v ní tmavý pigment, který je dobře patrný na kůži. Prvním příznakem mohou být křečové žíly a otoky kolem kotníků. Postupem času však dojde k obnažení podkoží a hlubokých struktur.

Bércovými vředy často trpí diabetici, kteří mají postižené cévy i nervy dolních končetin. Vředy mokvají a při bakteriální infekci začnou hnisat. Nezřídka bývají i příčinou úporné bolesti.

Léčba: bez spolupráce pacienta to nejde

Terapie bércových vředů je značně zdlouhavá a ne vždy úspěšná. Základem úspěchu je dokonalá spolupráce pacienta, která však v praxi často pokulhává. 

Vředy je přitom nutné každodenně ošetřovat speciálními mastmi a vlhkými obklady. Postižená končetina se také musí pravidelně převazovat. V případě žilní nedostatečnosti výrazně pomáhá i kompresivní obvaz. Venotonika s obsahem přírodních flavonoidů, jako je hesperidin a diosmin, však hrají v léčbě také velmi důležitou roli. Jejich protizánětlivý účinek vede ke zpevnění cévní stěny a snížení její propustnosti. Kromě toho pomáhají s odtokem krve a lymfy, což zmírňuje otok a dalších obtíže, jako je bolest, křeče či pocit tíhy v končetinách.

I pro těhotné

Venotonika se používají v léčbě i prevenci bércových vředů. Navíc mají minimální množství nežádoucích účinků, mohou je proto užívat i těhotné a kojící ženy.

Nejúčinnějším bojem proti bércovým vředům zůstává prevence v podobě fyzického cvičení, zdravé stravy a nošení kompresivních punčoch. Když už je na prevenci přece jen pozdě, kromě klasické léčby výrazně pomáhají i venotonika s obsahem bioflavonoidů.

(holi)

Zdroj: http://www.webmd.boots.com/skin-problems-and-treatments/tc/leg-ulcers-treatments http://www.update-software.com/BCP/WileyPDF/EN/CD006477.pdf

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky