Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Byly nebyly… kompresivní punčochy

Je to taková bolest, že jste schopni udělat cokoliv, jen aby přestala. Děláte možné i nemožné. Zkoušíte prostě všechno. Přesně tak se kolem roku 1950 cítil i Conrad Jobst. Sám totiž trpěl chronickou žilní nedostatečností se vším, co obnáší – bolestmi, otoky, bércovými vředy apod. Jednou ale zjistil, že se mu vždy uleví v bazénu při plavání, a tak tuto myšlenku dále rozvíjel…

Z těch nejtěžších životních situací může vzejít mnoho dobrého

Conrad Jobst byl nejen vysoký elegantní gentleman, ale hlavně velice chytrý a hloubavý inženýr. Svou těžkou nemocí trpěl snad celý život. Od lékařů byl zvyklý slýchávat jen málo povzbudivých slov. „Už toho pro vás nemůžeme více udělat. Řešením je ve vašem případě amputace, vaše nohy už nejsme schopni zachránit.“ V tom se tehdejší lékaři shodovali. On se ale odmítl vzdát bez boje. Obzvlášť když zjistil, že se jeho potíže při plavání v bazénu poněkud zmírňují. Bylo to díky tlaku, kterým voda na jeho nohy působila. Začal tedy přemýšlet, jakým způsobem by bylo možné stejný tlak aplikovat i mimo bazén.

Začal spolupracovat s fyziologem dr. Otto Gauerem, aby si ověřil, zda se jeho poznatky shodují s fyziologií lidského těla. Spolu pak navrhli první kompresivní punčochy. Tlak byl nejsilnější u kotníků a postupně se směrem ke kolenům snižoval. Důvod pro tento způsob komprese neboli stlačování byl velice jednoduchý – když člověk stojí, nejvyšší žilní tlak je právě v okolí kotníků. Komprese podpoří funkci žilních chlopní a krevní průtok dolními končetinami pomocí zevního tlaku působícího proti tlaku v žilách. A tento princip se využívá u kompresivních punčoch i v dnešní době.

Co by měly podle Conrada Jobsta splňovat kompresivní punčochy

  1. Punčochy vám musí skvěle padnout.
  2. Musí být dělány „přímo na nohu“.
  3. Musí vytvářet elastický tlak, který má působit proti chorobně vzniklému tlaku v nemocných cévách a vyrovnávat ho.
  4. Musí být vyrobeny z materiálu s potřebnými elastickými vlastnostmi.
  5. Výroba takových punčoch musí dodržovat určitou předlohu, určitý vzor.

Jobstův převratný objev

Obrovský přínos vynálezu tohoto inženýra pro tehdejší i dnešní medicínu je naprosto zřejmý a poměrně brzy to pochopila i tehdejší odborná veřejnost. O kompresivní terapii bylo publikováno velké množství článků v lékařských časopisech, začala být všeobecně přijímána a uváděna do praxe. Než ale tento proces skončil, Conrad Jobst zemřel. Jeho práci poté převzala jeho manželka Caroline Jobst. Založila společnost Jobst, která byla mezinárodně proslulá výrobou kvalitních kompresivních punčoch. Ty od té doby pomáhají v boji proti otokům, bolestem, bércovým vředům, možným trombózám a riziku nutné amputace.

(ivh)

Zdroj: 

http://www.promedicahealthconnect.org/health-technology/a-toledo-tale-the-story-behind-compression-stockings/
http://www.promedicahealthconnect.org/news-and-community/toledo-history-meet-conrad-jobst-the-inventor/

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky