Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

„Čtyřka“ rizikových faktorů pro vznik křečových žil

Nevzhledné varixy bývají zpočátku pouhým kosmetickým defektem. Postupem času však mohou působit nepříjemné zdravotní komplikace. Co stojí za vznikem tohoto onemocnění? A může být na vině genetika, životní styl, nebo dokonce závažné úrazy?

1. Dědičnost

Tento vliv bohužel nezměníme. Musíme se smířit s tím, jaké geny nám byly naděleny. Dědičnost hraje obrovskou roli v rozvoji mnoha nemocí. Určité rysy rodinného zatížení pozorujeme například při vzniku nádorových chorob, cukrovky, ale právě i křečových žil. Pokud ve vaší rodině někdo varixy má či měl, pravděpodobnost vzniku cévního onemocnění se zvyšuje i u vás. Podle některých statistik se ukazuje následující:

  • Když křečovými žilami trpí oba rodiče, jejich dítě má 90% pravděpodobnost rozvoje tohoto onemocnění.
  • Pokud jsou varixy přítomné jen u jednoho rodiče, dívky mají 62% a chlapci 25% možnost rozvoje křečových žil.
  • Některé výzkumy naznačují, že i jedinci z rodin, kde se křečové žíly nevyskytují, mají asi 20% pravděpodobnost rozvoje žilního onemocnění.

2. Těhotenství

Očekávání potomka je pro vznik varixů také výrazným rizikovým faktorem. Příčinou rozvoje žilního onemocnění může být zvýšený nitrobřišní tlak, který vede k městnání krve v nohách. Hromadící se krev způsobuje oslabení a vyklenutí žilní stěny. Na vině jsou také hormonální vlivy a zvýšený objem cirkulující krve. Ženský pohlavní hormon progesteron totiž také oslabuje žilní stěnu, což ji činí ještě náchylnější k následnému poškození.

3. Zaměstnání

Dlouhé hodiny na nohou jednoznačně žilnímu systému neprospívají. Při dlouhodobém stání nebo sezení dochází ke zvýšení tlaku v dolních končetinách. Krev se totiž musí dostat k srdci proti působení všudypřítomné gravitace. Vznikem křečových žil jsou tak ohroženy například kadeřnice, prodavačky, dělníci, servírky, zdravotní sestry, lékaři, úředníci a mnoho dalších.

4. Operace a úrazy

Pro správnou funkci žil dolního systému jsou nezbytné chlopně. Miniaturní aparátky přítomné v žilách pomáhají usměrňovat tok krve směrem k srdci. Chlopně jsou bohužel velmi náchylné k poškození. Jakýkoliv nešetrný chirurgický zákrok tak může způsobit nenávratnou destrukci chlopenního aparátu. Obdobně je tomu i v případě úrazu. Lékaři varují, že k poškození chlopní stačí i úder tupým předmětem směřovaný na hlavní žilní kmeny, tedy na vnitřní stranu stehna a lýtka. Nutno podotknout, že poškození chlopní je vždy trvalé a nevratné.

(holi)

Zdroj: http://www.farewellveins.com/blog/2015/02/13/4-common-risk-factors-varicose-veins/

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky