Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Dámy, nejste v tom samy. I celebrity trpí křečovými žilami!

Známe je skvěle nalíčené, oblečené, zkrátka dokonalé. Není ale všechno zlato, co se třpytí. I celosvětově známé osobnosti totiž trpí rozšířenými žílami. Nožky s varixy patřící známým herečkám, zpěvačkám a sportovkyním pak bývají vděčným cílem zvídavých objektivů fotoaparátů.

Snímky pózující Angeliny Jolie z předávání Oscarů obletěly celý svět. Herečka na nich ukazuje dlouhé nohy v černých šatech s vysokým rozparkem. Bezchybnost pózy kazí pouze rozšířené žíly na nohou. Pořízená momentka poukazuje na skutečnost, že onemocnění žil se nevyhýbá ani populárním osobnostem. Na vině samozřejmě mohou být genetické vlohy, důležité jsou ale také faktory nevhodného životního stylu. Velkou část celebrit nevídáme na vysokých podpatcích pouze na červeném koberci, ale také při běžných každodenních činnostech. Nošení podpatků však výrazně zvyšuje tlak v dolních končetinách a u náchylných jedinců přispívá k rozvoji varixů.

Slavní s problémem

  • S onemocněním žilního systému se potýkají mimo jiné herečky Sarah Jessica Parker a Kristin Davis z populárního seriálu Sex ve městě.
  • Skotská herečka Emma Thompson podstoupila chirurgické odstranění křečových žil v roce 2006.
  • Popová ikona 90. let Britney Spears má za sebou úspěšnou operaci varixů, kterou absolvovala roku 2012. V jejím případě došlo k rozvoji problému po porodu druhého dítěte. Právě těhotenství je jedním z rizikových faktorů pro vznik onemocnění žilního systému dolních končetin.
  • Křečové žíly se však nevyhýbají ani přehlídkovým molům. Své by o tom mohla vyprávět první americká topmodelka Janice Dickinson. Fotografie jejích nohou stižených nevzhlednými varixy totiž kolují internetem již několik let. Podle rozhovorů s novináři se však zdá, že ji potíže s rozšířenými žilami příliš netrápí.
  • Příkladem ze sportovních kruhů může být zlatá olympijská plavkyně Summer Sanders, která se v současnosti snaží vést osvětu o křečových žilách mezi širokou veřejností.

Nezoufejte, nejste v tom samy

Křečové žíly trápí mnoho žen i mužů po celém světě. Onemocněním mohou být stiženy i osobnosti, všichni jsme totiž jen lidé z masa a kostí. Varixy ovšem rozhodně není dobré přehlížet. Zpočátku se sice jedná o kosmetický defekt, který se ale může proměnit v onemocnění se závažnými komplikacemi. Pokud vás trápí nevzhledné křečáky, navštivte raději odborníka.

(holi)

Zdroje:
www.stjohnsvein.com
www.azcentral.com

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky