Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Dámy, nejste v tom samy! I muži trpí nevzhlednými křečáky

Mnoho žen řeší každodenní problémy s křečovými žilami, jež jim dala do vínku jejich genetická výbava. Poruchy žilního systému však netrápí jenom něžnější část lidské populace. Nevzhlednými křečáky totiž trpí i muži. Oproti ženám ale nevěnují tolik pozornosti počátečním příznakům a k lékaři chodí již s pokročilým onemocněním.

Zakořeněný mýtus

Dokonce samotní muži mají mylnou představu o tom, že křečovými žilami trpí pouze ženská část populace. Nepravdivé tvrzení odůvodňují tím, že v jejich rodině problémy se žilami řešily pouze jejich babičky, matky, sestry či partnerky, kdežto pánská část rodiny byla poruch žilního systému ušetřena. Na změnu názoru však nikdy není pozdě. Pravdou je, že statisticky trpí ženy křečovými žilami mnohem častěji. Na druhou stranu se abnormality žilního systému rozvíjí až u 50 % mužů a 15 % z nich dokonce trpí více či méně závažnými komplikacemi.

Muži problém přehlíží

Většina výzkumů se shoduje v tom, že u mužské části populace dochází k častějším komplikacím křečových žil. Problém tkví v tom, že muži prvotní příznaky onemocnění často přehlíží. Vybouleným žilám, otokům či tmavnoucí kůži na dolních končetinách mnohdy nevěnují příliš pozornosti. Křečové žíly však nejsou pouhou kosmetickou obtíží. Zhoršující se nedostatečnost žilního systému může způsobit vznik krevních sraženin, zánětlivé změny kůže až vředy na dolních končetinách. Tyto komplikace způsobují značné léčebné výlohy a problémy v pracovním i osobním životě.

Pozor na varovné signály

V počátcích onemocnění jsou častými varovnými signály otoky, pocit tíhy a bolestivost dolních končetin. Muži pracující ve stoje si na tyto příznaky stěžují především po práci ve večerních hodinách. Sportující jedinci trpí časnou únavou a podávají menší výkon. Problémům lze přitom snadno předcházet.

Ideální prevencí je pravidelné cvičení se zapojením lýtkových svalů. Vhodnou volbou pohybové aktivity jsou pravidelné procházky, běhání, plavání či jízda na kole. Položení končetin nad úroveň srdce by mělo být povinností po každém delším stání a sezení. Šikovnou pomůckou jsou i kompresivní punčochy, které usnadňují odtok žilní krve směrem k srdci.

Zanedbávání křečových žil rozhodně není projevem mužské síly. Pokud se u vás objeví prvotní příznaky onemocnění, neváhejte a kontaktuje svého lékaře. Předcházet vleklým komplikacím lze zdravým životním stylem i venotoniky – léky pro zdraví žilního systému.

(holi)

Zdroj: http://michiganveincare.com/varicose-vein-disease-men/

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky