Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Ergonomické pomůcky uleví nohám i zádům

Podložku proti únavě ocení lidé pracující ve stoje i jedinci trpící křečovými žilami. Ergonomicky navržená podlahová rohož usnadňuje dlouhodobé stání, snižuje únavu a zlepšuje krevní oběh v končetinách.

Neustálá práce vestoje našemu pohybovému aparátu rozhodně neprospívá. Bolest v zádech a oteklé končetiny dobře znají pracovníci kadeřnictví, dělníci u pásu či maminky na plný úvazek. Stání na tvrdých podlahách je velmi nepříjemné a způsobuje tělesnou únavu. Svaly končetin jsou staticky napjaté, čímž ztěžují odtok krve směrem k srdci. Výsledkem jsou bolestivé a oteklé končetiny, které přispívají ke vzniku křečových žil. Srdce navíc musí vyvinout větší práci, aby napumpovalo krev do zaškrcených cév dolních končetin. Časem se proto rozvíjí i fyzická únava. Udržování vzpřímené polohy též zatěžuje zádové svaly, což po určité době vede k bolestem.

Osvěžující úleva 

Rohože proti únavě nabízejí komfortní řešení pro jedince, kteří musí trávit dlouhý čas na nohou. Jsou vyráběné z gumy, vinylu nebo jiných měkkých materiálů a tlumí dopad tvrdé podlahy na svaly dolních končetin.

  • Tyto podložky podporují jemný pohyb končetinových svalů, čímž zlepšují odtok krve z dolních končetin směrem k srdci.
  • Jelikož jsou měkké, nutí člověka stále udržovat rovnováhu pomocí jemného „přešlapování“. Tím se zapojí do akce svalová pumpa, která střídavě vyvíjí tlak na cévy a žene krev směrem k srdci.
  • Zlepšením průtoku krve též dochází k oddálení fyzické únavy.
  • Jemné balancování navíc značně uleví napjatým zádovým svalům.

Vědecky potvrzeno

Účinnost rohoží proti únavě zkoumali angličtí vědci. Do svého pokusu zařadili několik jednotlivců, kteří po dobu pěti dní používali tyto ergonomické podložky. Kontrolní skupinu tvořili lidé, kteří museli stát na tvrdé podlaze.

  • Stále stojící jedinci po 90 minutách trpěli bolestmi chodidel, nohou a zad.
  • Výzkumníci také zjistili, že mají výrazně ztuhlý krk a ramena.
  • Výzkum dospěl k závěru, že rohože proti únavě výrazně snižují napětí dolních končetin i dalších částí pohybového aparátu.
  • Stání na těchto podložkách může pomoci předejít mnoha zdravotním problémům.

Gumové rohože jsou velmi oblíbené mezi lidmi, kteří musí pracovat vestoje. Výrazné uplatnění však nacházejí i v domácnostech, například u kuchyňské linky. Jejich pozitivní účinek totiž výrazně prospívá cévnímu systému dolních končetin a chrání před vznikem oteklých, bolestivých nohou a oddaluje rozvoj křečových žil.

Zdroj: http://ergonomics.about.com/od/buyingguide/f/antifatigue-mat.htm http://ehstoday.com/health/new-study-confirms-benefits-anti-fatigue-mats-0

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky