Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Flavonoidy – zázrak přírody v boji proti křečovým žilám

Nevzhledné a bolestivé křečové žíly hyzdící dolní končetiny nejsou pouhým kosmetickým problémem. Jsou též projevem žilní nedostatečnosti, která může vést až ke vzniku bércových vředů či syndromu neklidných nohou. Na každý problém však existuje řešení, v tomto případě ho nabízí dokonce sama příroda.

Léčba, která funguje

Chirurgické řešení křečových žil je náročné, tlakové obvazy je nutné často kontrolovat a měnit. Lékaři proto stále častěji využívají k léčbě křečových žil i dalších žilních onemocnění venotonik, léků zlepšujících sílu a pevnost žilní stěny. Za jejich příznivými účinky stojí flavonoidy, též známé jako vitamin P. Jedná se o látky, které hojně nacházíme například v citrusovém ovoci. Mezi nejznámější zástupce patří hesperidin či diosmin. Jejich blahodárné účinky však nejlépe demonstruje jasná řeč čísel:

  • Diosmin snižuje pocit bolesti, napětí, tíhy a otoku v postižené končetině. Kýženého efektu dosáhne zlepšením pevnosti žilní stěny, která je v případě roztažených křečových žil značně ztenčená. Ve výzkumu zlepšil diosmin sílu stahu žilní stěny z 26 % na celých 79 % normální hodnoty!
  • Flavonoidy nejsou neznámé ani v českých krajích. V roce 2010 se diosminem zabývali i čeští výzkumníci, kteří studovali jeho účinky na otok kotníků. Terapie se zúčastnilo 215 pacientů a výsledky byly příjemně překvapující. Po dvou měsících užívání diosminu došlo ke zmenšení obvodu kotníku a lýtek o více než 0,5 centimetru.
  • Spokojenost s léčbou dokládá i fakt, že většina zúčastněných si léčbu nemohla vynachválit, a 82 % z nich se dokonce rozhodlo v léčbě pokračovat i po skončení výzkumu.

Nejen na křečové žíly

Hluboká žilní nedostatečnost může stát i za vznikem takzvaného syndromu neklidných nohou. Mezi jeho projevy patří nepříjemné pocity v končetinách, jako jsou bolest, svědění, brnění a nutkavé pohyby nohou. Příznaky se zhoršují v klidu a ustupují při fyzické aktivitě. Obtíže jsou nejhorší večer, což značně ztěžuje usínání.

Diosmin svým působením snižuje otok a zlepšuje odtok krve z končetin. Díky tomu značně pomáhá i při syndromu neklidných nohou, pokud ovšem za jeho vznikem stojí žilní nedostatečnost. Předběžné výsledky výzkumů navíc ukazují, že diosmin může být platným pomocníkem také v boji proti cukrovce, Alzheimerově chorobě, melanomu, rakovině tlustého střeva a lymfedému.

Flavonoidy jsou již po několik desetiletí platným pomocníkem v léčbě chorob způsobených žilní nedostatečností. Díky svému přírodnímu původu mají jen minimální množství nežádoucích účinků. Navíc se zdá, že v budoucnosti budou pomáhat i při léčbě mnoha dalších nemocí.

(holi)

Zdroj: http://www.lef.org/magazine/mag2012/may2012_Reducing-Dangerous-Varicose-Veins-Phlebotonics_01.htm

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky