Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Kompresivní punčochy – nejsou to jen obyčejné ponožky!

Jde o pomůcku předepisovanou z mnoha různých důvodů, která opravdu může pomoci. Neberte proto výběr kompresivních punčoch, jejich nošení ani péči o ně na lehkou váhu.

Aby plnily svůj úkol 

  • Správná velikost. Před koupí pečlivě změřte míry svých nohou. Znalost správné velikosti nejen zajistí zdravotní benefity punčoch, ale zároveň pro vás bude jejich nošení pohodlné.
  • Každodenní péče. Většinou je nošení punčoch doporučeno každodenně, proto je potřeba se o ně i často starat. Nejde pouze o vaši osobní hygienu, ale zároveň je to dobré pro životnost výrobku. Máte-li je přes den na sobě, natahují se – praní jim pomůže získat zpět jejich původní tvar.
  • Praní podle instrukcí. Zkontrolujte si postup u každého páru punčoch, který vlastníte. Mohou-li se prát v pračce, vložte je do síťovaného pytlíku na prádlo, což pomůže jejich ochraně. Používejte spíše chladnější vodu a jemné mýdlo. Po vyprání ponožky zabalte do ručníku a jemně z nich osušte přebytečnou vodu. Následovně je nechte volně pověšené.
  • První ranní úkon. Jelikož se kompresivní punčochy zpravidla ordinují na obvyklé denní aktivity, je logické si je nandavat již po ránu. Navíc v tu dobu je otok končetin minimální, a punčochy se tak lépe navlékají.
  • Nová koupě. Měňte punčochy každé 3 až 6 měsíců. Obzvláště nosíte-li je každý den, postupně ztrácejí elasticitu, čímž přicházejí i o svou funkčnost. Proto je čas od času nutná jejich výměna. A jak rozpoznat, kdy nastal ten správný čas? Například jdou-li až moc snadno navlékat.

Čemu se rozhodně vyhnout

  • Nenoste punčochy na noc, pokud vám je na tuto příležitost speciálně nepředepíše lékař. V noci jsou nohy v pozici usnadňující krevní cirkulaci a není potřeba jí pomáhat kompresí. Maximálně si končetiny podložte několika polštáři.
  • Při praní nepoužívejte agresivní prostředky. Například chlorované přípravky mohou punčochy nenávratně poškodit.
  • Nikdy neždímejte! Ždímání či drhnutí kartáčem může punčochy zničit, proto s nimi zacházejte jemně.
  • Výrobek nijak neupravujte. Punčochy jsou speciálně navrženy tak, aby fungovaly ideálně. Žádná z vašich úprav (odstřižení nějaké části apod.) jim nepomůže, spíše naopak.
  • Nepoužívejte pod punčochy krémy ani oleje. Některé olejové substance mohou poškodit elastická vlákna. Zkuste svou pokožku zvlhčovat večer po tom, co si tuto pomůcku sundáte.

(boba)

Zdroj: http://www.legsmart.com/blogs/resources/7069184-dos-and-donts-for-compression-stockings

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky