Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Kompresivní punčochy pomáhají nejen při křečových žilách

Kompresivní punčochy slouží jako osvědčená léčebná pomůcka při křečových žilách, kromě toho však mají i jiné, velmi důležité využití a tím je zmírnění a léčba lymfedému.

Co je to lymfedém

V případě vysvětlení pojmu lymfedém si můžeme pomoci doslovným překladem. Slovo lymfedém se skládá ze dvou částí, lymfa neboli míza a edém čili otok. Obecně se tedy jedná o situace, kdy je ztížen odtok lymfy z tkání lymfatickými cévami směrem do velkých tělních žil, takto postižená oblast natéká kvůli nahromadění tkáňového moku. Lymfa se skládá z vody, minerálů, bílých krvinek, bílkovin a odpadních látek. Právě poměrně vysoký obsah bílkovin způsobuje při zhoršeném odtoku lymfy tuhost a postupnou deformaci tkání v místě otoku, postižené místo může pak připomínat sloní kůži, v medicíně označené termínem elefantiáza.

Příčiny nemoci

Kromě vzácné vrozené choroby vyznačující se tvorbou lymfedémů se jedná většinou o situace způsobené jinými vlivy. Mezi ty nejčastější patří:

  • Nádory – nejčastěji metastázy karcinomů do lymfatických uzlin.
  • Chirurgické zákroky – velmi často odstranění lymfatických uzlin právě v souvislosti s nádorem.
  • Bakteriální infekce – například erysipel (růže) způsobený streptokoky vede k poškození lymfatického systému.
  • Ozařování – dlouhodobé ozařování určité oblasti může vést k zjizvení lymfatik.
  • Filarióza – parazitární onemocnění vyskytující se v tropických oblastech.

Kompresivní punčochy jako záchranný kruh

V České republice velmi často vzniká lymfedém horní končetiny u žen, které prodělaly rakovinu prsu. Ač lymfedém určitě není nepříjemnější než nádorové onemocnění, pokud se vhodně neléčí, otok může způsobit například syndrom karpálního tunelu, kdy při utlačení nervu dochází ke ztrátě hybnosti prstů ruky. Kromě cvičení a manuálních lymfodrenáží velmi významně pomáhají elastické kompresivní punčochy a rukávy. Jejich pravidelným nošením lze předejít deformacím končetiny i velkým otokům, protože zvýšením tlaku pomáhají odtoku lymfy z postižené oblasti.

Jak vidíte, kompresivní punčochy mají skutečně široké využití, kromě terapie křečových žil se také uplatní v léčbě lymfedému, kde zmírňují komplikace v podobě otoků, deformací a poškození tkáně v důsledku hromadění lymfy.

(holi)

Zdroj: http://www.cancer.org/treatment/treatmentsandsideeffects/physicalsideeffects/lymphedema/understandinglymphedema/understanding-lymphedema-toc

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky