Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Křečové žíly a běhání: opatrnost je na místě

Určitě jste slyšeli o tom, že běhání zhoršuje oběh žilní krve v dolních končetinách a způsobuje křečové žíly. Opak je však pravdou. Pravidelný běh blahodárně působí na cévní systém nohou. Může tak sloužit jako účinná prevence vzniku varixů, ale i jako lék na zmírnění příznaků žilního onemocnění. I když tedy trpíte nevzhlednými křečáky, nic vám nebrání vyrazit na trať.

Aby zdraví netrpělo 

Některé projevy varixů způsobují značné nepříjemnosti při jakékoliv fyzické aktivitě. Patří mezi ně zejména pocit tíhy, únava, otok a bolest v dolních končetinách. Příznaky onemocnění žilního systému tak odradí nejednoho začátečníka. Pro běhání s křečovými žilami ale platí určitá pravidla, která pocity nepohodlí zmírní.

  • Volba trasy. Běhání na tvrdém povrchu výrazně zatěžuje svaly a klouby celého organismu, což v kombinaci s křečovými žilami může přispět ke vzniku otoků a bolestivosti dolních končetin. Snažte se proto vyhýbat běhu po silnicích a dlažbách a raději preferujte měkčí povrchy jako hlínu, trávu či gumu.
  • Obuv. Kvalitní běžecké boty lépe absorbují nárazy při kontaktu s podložkou. Při jejich výběru rozhodně nekoukejte na peníze, levná obuv totiž může způsobit řadu zdravotních komplikací.
  • Kompresivní punčochy. Používání elastických punčoch při běhu může být trochu nepříjemné. Jejich efekt na žilní systém dolních končetin je však nenahraditelný. Zlepšení průtoku krve vede k oddálení pocitu únavy a váš běh tak získá potřebnou lehkost a sílu.

Kdy je lepší pauza

Pokud dojde ke zhoršení příznaků varixů, dejte běhání na nějaký čas sbohem. Akutní zánět se projevuje zduřením, bolestivostí a zčervenáním postižených žil. V této době je vhodnější raději zvolit mírnější fyzickou aktivitu. Žilnímu systému můžete prospět procházkami, plaváním nebo jiným méně náročným sportem. O návratu k běhu je možné přemýšlet až po podstoupení úspěšné léčby. Pokud si nejste jisti závažností svého problému, neváhejte a navštivte lékaře. Odborník s vámi probere i vhodnost běhání vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu.

(holi)

Zdroj: http://www.skin-vein.com/is-running-bad-for-varicose-veins/

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky