Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Křížení nohou a křečové žíly? Nic než mýtus!

Sezení s nohou přes nohu křečové žíly nezpůsobuje. Pokud jste žili v představě, že je tomu naopak, a křížení nohou si vyčítali, můžete si oddechnout. Nějaké dopady na naše zdraví však přesto má.

Babská povídačka

Na začátku zřejmě stála představa, že z utlačené končetiny krev hůře odtéká. Položení jedné nohy přes druhou ale není totéž jako například její utažení gumičkou, a je tedy velmi nepravděpodobné, že by mělo stejný efekt. „Že by křížení nohou způsobovalo křečové žíly nebo třeba jen pavoučkové névy, je babská povídačka – nikdy jsem nic takového neviděl,“ říká Dr. Russell Samson z americké kliniky Sarasota Vascular Specialists na Floridě.

Křížení nohou a vliv na zdraví

Že by ale způsob sezení s nohou přes nohu byl úplně neškodný, se říci nedá. Překřížení nohou v úrovni kolen má špatný vliv na:

  • krevní tlak – podle studie vědeckého časopisu Blood Pressure Monitoring vzrostl u zdravých jedinců sedících s překříženýma nohama systolický tlak (nejvyšší tlak, kterého je v cévách dosaženo po stahu srdce) průměrně skoro o 3 jednotky mmHg (milimetry rtuti), u lidí trpících vysokým tlakem nebo cukrovkou až o 8 mmHg, malý nárůst byl pozorován i v tlaku diastolickém (nejnižší tlak krve, kterého je dosaženo během povolení srdečního stahu);
  • kyčelní kloub – sezení s překříženýma nohama staví náš kyčelní kloub do nepřirozené pozice, a když v ní strávíme několik hodin denně, může vést k problémům s tímto největším a možná nejdůležitějším kloubem našeho těla;
  • zdraví obecně – s příjemnou dávkou humoru to vyjádřil opět Dr. Samson, když prohlásil: „Sezení se zkříženýma nohama je špatné pro vaše zdraví jen tehdy, když tak sedíte vážně hodně, hodně dlouho, protože správně byste se místo toho měli raději hýbat.“

Riziko dlouhého sezení

Souvislost mezi sezením a křečovými žilami je ve skutečnosti pouze v tom, že žilní krev se hromadí v nohou ve svislé a strnulé poloze, kdy činnost svalů nepomáhá odtoku krve. To však platí pro sezení v jakékoli pozici se svěšenýma nohama, stejně jako pro dlouhé stání. Kromě rizika vzniku křečových žil v těchto situacích roste i hrozba vytvoření krevní sraženiny a následně jejího vmetení např. do plic, což je stav ohrožující život. Proto dlouhé doby sezení pravidelně přerušujte krátkými procházkami, nohy procvičujte a občas si je dejte nahoru.

(luko)

Zdroje:

http://www.mysuncoast.com/health/news/study-says-crossing-legs-can-increase-health-risks/article_511e20a0-9a78-11e3-bc91-0017a43b2370.html

http://journals.lww.com/bpmonitoring/Abstract/2007/06000/The_effect_of_crossing_legs_on_blood_pressure.9.aspx

http://www.veinsandarteries.com/

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky