Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Léčba křečových žil od starověku do současnosti

Historie léčby žil dolních končetin se datuje do doby před tisíci lety. Již v řecké kultuře lze najít záznamy o léčbě křečových žil pomocí drátu, kterým žíly zajizvily. Později se chirurgická léčba stala standardem a je užívána do současnosti jako cílené odstranění poškozené žíly – flebektomie.

Kromě chirurgických postupů existuje mnoho dalších a v následujícím výčtu představíme ty, které se v průběhu let objevily. Většina z nich přetrvala, někdy v mírné obměně do současnosti a jsou stále zlatým standardem při léčbě křečových žil.

Skleroterapie

Jde o základní metodu využívanou po mnoho let hlavně v anglicky mluvících zemích. Přímo do nitra poškozené žíly se podává speciální roztok, který danou cévu dokáže „zajizvit“. Dojde tak k jejímu uzavření, kdy už do ní nemůže proudit krev a dále ji roztahovat.

Využití ultrazvuku

Během několika dalších let byla snaha předchozí metodu nějakým způsobem vylepšit. V evropských zemích vznikaly postupně různé specifické postupy, které tento způsob léčby učinily mnohem účinnějším. Francouzi dokonce začali při skleroterapii používat k navigaci ultrazvuk, a tak bylo možné řešit stavy, které by dříve vyžadovaly chirurgický přístup.

Moderní metody

Mezi jedny z nejmodernějších způsobů léčby varikózních čili křečových žil patří laser. Na začátku bohužel nebyly výsledky nijak přesvědčivé, a to zejména proto, že jeho účinnost závisí na hloubce, ve které je žíla uložena, a lasery dříve nebyly tak dokonalé. Postupně se rozvíjí nové technologie umožňující jeho použití i na hlubší křečové žíly. I tak je ale užití laseru stále většinou omezeno pouze na povrchové drobné žíly a tzv. pavoučkovité névy.

Jeden z hlavních problémů, které omezují použití laseru na hlouběji uložené cévy, je střetnutí světla laseru s pokožkou, která ho rozptyluje a snižuje jeho efektivitu. Dalším faktorem znesnadňujícím použití laseru na žíly většího kalibru je jejich kruhový průřez. Z tohoto důvodu není účinek laseru stejný na všech částech žilní stěny a její uzavření tak není dokonalé.

Nicméně se stále se zdokonalujícími technologiemi a vyvíjením různých typů laserů (s různými vlnovými délkami světla) se daří zmíněné problémy postupně odstraňovat. V současnosti lze použít zevní ozařování laserem dostatečně efektivně na všechny typy povrchových žil, ke kterým se světlo laseru může bez problémů dostat. Nicméně hlouběji uložené žíly stále ještě unikají schopnosti laseru je úspěšně uzavřít.

Změna na počátku milénia

Na počátku nového tisíciletí nastal velký pokrok s využitím miniaturizace a použitím laseru přímo uvnitř samotné poškozené žíly. Tím nastal převrat, protože to umožnilo léčbu křečových žil, které byly pro klasickou zevní laserovou terapii kvůli hlubokému uložení nedostupné. Při této metodě se zavádí speciální pružný optický kabel do rozšířené cévy, a světlo laseru tak působí přímo na cévní stěnu nezávisle na hloubce jejího uložení.

Tato technika se rychle stala po celém světě velmi oblíbenou pro svou vynikající účinnost. Na mezinárodních konferencích je v současnosti uváděna jako nejlepší léčebná metoda, která by se měla používat na prvním místě. Na druhém a na třetím místě jsou pak zmiňovány metody jako ultrazvukem navigovaná skleroterapie a chirurgický stripping – při tomto postupu je žíla pomocí speciálního drátu s háčkem „vytržena“ a odstraněna.

Již nyní se dostupné metody léčby křečových žil jeví jako velmi účinné. Určitě ale není pochyb, že bude i tak neustále pokračovat jejich zdokonalování a vymýšlení nových postupů.

(cabi) 

Zdroj: http://www.springdale.co.nz/We Treat/Leg Veins And Varicose Veins/History of Leg Vein Treatments.html

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky