Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Léčbu křečových žil můžete sami významně podpořit. Vyzkoušejte 6 jednoduchých rad

Moderní léčba křečových žil zahrnuje různé metody od užívání léků přes léčbu laserem až po nejrůznější operační techniky. Ale nezapomínejme, že významnou a nepostradatelnou složkou léčby křečových žil jsou i režimová opatření. Jedná se o jednoduché kroky a úkony, které můžete praktikovat každý den.

Cílem režimových opatření je zmírnění potíží s křečovými žilami, zpomalení průběhu onemocnění a také prevence komplikací, jako jsou např. bércové vředy a krvácení. Význam režimových opatření tkví také v tom, že podporují účinky ostatních metod léčby a dohromady vedou k lepšímu léčebnému efektu.

1. Noste kompresivní punčochy

Komprese, tedy stlačování, je velmi účinnou a jednoduchou metodou léčby. Kompresivní punčochy existují v různých velikostech, typech a třídách. S volbou těch vhodných právě pro vás vám poradí lékař.

2. Mějte dostatek pohybu

Správná pohybová aktivita má na křečové žíly pozitivní vliv. Mezi vhodné sporty patří zejména plavání, chůze a turistika nebo jízda na kole. Ale některé sporty pro vaše křečové žíly vhodné nejsou. Jedná se např. o sjezdové lyžování, posilování a vzpírání.

3. Dávejte si nohy nahoru

Zvýšená poloha nohou podporuje odtok krve z dolních končetin směrem k srdci. Vaše nohy pak nebudou oteklé a nebudou vás bolet.

4. Zkuste omezit dlouhé stání a sezení

Pokud máte sedavé zaměstnání, nebo v práci naopak jen stojíte, dělejte si pravidelné přestávky a své nohy protahujte a cvičte s nimi.

5. Noste volné oblečení

Příliš těsné oblečení, které vás škrtí, omezuje odtok krve z dolních končetin. To se může projevit otokem a jako pocit těžkých nohou.

6. Sprchujte si nohy střídavě teplou a studenou vodou

Na závěr každodenního sprchování si osprchujte nohy střídavě teplou (ne horkou) a studenou vodou. Toto „otužování“ trénuje pružnost žilní stěny.

První pomoc při poranění křečových žil

Kůže nad křečovými žilami je poměrně zranitelná a může být snadno poraněna, např. škrábnutím, úderem nebo působením tlaku. Poranění může vést k pohmoždění tkáně a vzniku modřiny, ale také ke krvácení z křečové žíly. Toto krvácení může být dost silné, zvláště pokud se jedná o větší žílu.

První pomocí při krvácení je tlak v místě poranění. Tento tlak můžete vytvořit prsty nebo pomocí tlakového obvazu. Čtverečky gázy přehnete napůl, položíte je na ránu a pevně fixujete obinadlem. Když nemáte gázu a obinadlo, tak můžete použít např. kapesník nebo jiný čistý kus látky. Tlakový obvaz nesmí být příliš těsný, aby nenarušil krevní zásobení končetiny. Když se vám nepodaří krvácení zastavit, vyhledejte lékařskou pomoc.

(mev)

Zdroj: http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/tc/varicose-veins-home-treatment

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky