Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Méně soli uleví žilám. Pět tipů, jak na to

Většina lidí stále solí více, než je zdrávo. Průměrný příjem této látky je až dvacetinásobně vyšší oproti doporučeným hodnotám. Nadměrnou konzumací sodíku přitom dochází k zadržování tekutin v těle a tím ke vzniku mnoha zdravotních komplikací.

Kuchyňská sůl je hlavním zdrojem sodíku v potravě. Tento minerál je zodpovědný za rovnováhu tekutin v našem těle. Sodík udržuje objem tělních tekutin a podílí se na regulaci tlaku krve. Jeho přílišná konzumace však způsobuje zadržování vody v těle a zvyšování krevního tlaku, což výrazně zatěžuje cévní systém. Výsledkem mohou být otoky nohou či zhoršení příznaků chronické žilní nedostatečnosti, mezi něž patří i křečové žíly. V průměrné potravě přijímáme několikanásobně vyšší množství soli, než je potřeba. Vyskytuje se sice přirozeně v mnoha potravinách, větší problém však představuje sůl uměle přidávaná do konzerv, polotovarů apod. Vrcholem ledovce jsou pak sítě rychlého občerstvení, jejichž výrobky obsahují vysoké množství sodíku.

Omezení, které zdraví prospěje 

  1. Snažte se ve svém jídelníčku eliminovat slané potraviny a snižte množství soli používané při vaření. Používejte raději mořskou sůl než obyčejnou kuchyňskou, obsahuje totiž více ostatních minerálů a méně sodíku.
  2. Některé potraviny nemusí chutnat slaně, a přesto obsahují vysoké množství sodíku. Při nákupech je proto vhodné kontrolovat etikety.
  3. Nakupujte věci s nízkým obsahem této látky, v dnešní době jsou takové výrobky řádně označeny. Pozor na náhražky soli, bývají vyrobeny z draslíku, což může činit problémy osobám na draslíkové dietě.
  4. Nebojte se experimentovat. Jídlo můžete dochutit jinak, třeba různým kořením, bylinkami, citronem, česnekem, zázvorem, octem nebo pepřem.
  5. Snažte se připravovat domácí kuchyni. Pokrmy připravené z jednotlivých surovin obsahují mnohem méně soli než konzervy nebo polotovary. Hotová jídla na talíři nepřisolujte.

Nebezpečí nadměrného solení spočívá v jeho nenápadném a plíživém vlivu na lidský organismus. Vysoký tlak krve a retence tekutin totiž nezpůsobí zdravotní obtíže ihned, ale například až za několik desítek let. Nemusíte dávat soli navždy sbohem, stačí pouze omezit její každodenní používání, za což vám jistě poděkuje hlavně kardiovaskulární systém.

Zdroj: http://www.ucsfhealth.org/education/guidelines_for_a_low_sodium_diet/

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky