Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Na varixy platí pohyb i správná móda

Křečové žíly obecně postihují 10 až 25 % mužů a 25 až 35 % žen všech věkových skupin. Na vině je především sedavý a uspěchaný životní styl. Nabízíme 6 tipů, jak žilám nejlépe ulevit.

1. Dopřejte tělu dostatek pohybu

Skvělou volbou je pravidelná chůze. Fyzická aktivita podporuje činnost takzvané svalově-žilní pumpy, která zajišťuje dostatečný průtok krve dolními končetinami pomocí střídání stahu a relaxace svalů. Krev pak proudí správným tempem k srdci a nevzniká městnání v žilním systému a otoky. Riziko rozvoje varixů je tedy o něco nižší.

2. Dejte si „nohy nahoru“

Kromě cvičení a pohybu je potřeba i odpočívat. A když si během odpočinku dáte nohy do zvýšené polohy (ideálně tak, aby chodidla byla v mírně vyšší poloze než kyčle), podpoříte pasivní odtok krve ze žilního systému dolních končetin. To má velice dobrý doplňkový efekt k fyzické aktivitě. Zvýšená poloha sama o sobě má totiž pro nohy bez pohybu jen omezený efekt.

3. Trpíte-li nadváhou, snažte se zhubnout

Čím více se vzdálíte od své ideální hmotnosti ve smyslu přírůstku, tím vyšší je tlak, kterému jsou vaše cévy vystaveny. Zvýšený žilní tlak, který takto vzniká, je jedním z faktorů podporujících vznik křečových žil. Než však začnete hubnout, pokuste se zjistit příčinu své nadváhy. Nemusí jít nutně jen o přejídání, příčinou může být například i zvýšená stresová zátěž. A vždy se vyhýbejte všem „dietám s okamžitým efektem“ a „zázračným“ doplňkům stravy. Spousta těchto návodů totiž může spíše uškodit a zredukovat více obsah vaší peněženky než kila navíc.  

4. Protahujte se 

Cévnímu systému prospívá časté střídání poloh a činností. Žilní systém pak dostává dostatek podnětů, na které musí reagovat, a je tedy stále udržován v aktivitě.   

5. Noste „módu“ pro zdravé žíly

Lékaři v cévních ambulancích všeobecně nedoporučují příliš těsné prádlo v oblasti pasu, slabin a stehen. Takové „těsné místo“ pak totiž ztěžuje odtok krve z dolních končetin. Dalším nešťastným módním doplňkem z hlediska žil jsou příliš vysoké podpatky. Ty totiž omezují pohyb v hlezenním kloubu, který je jedním z hlavních stimulátorů svalově-žilní pumpy dolních končetin.

6. Vyzkoušejte kompresivní punčochy

Pokud vám již byly tyto punčochy předepsány, poctivě je noste. Na dolní končetiny totiž působí tlakem, který napomáhá dostatečnému odtoku krve z žilního systému. Jinak je po dohodě s lékařem můžete vyzkoušet.

Při zachovávání těchto zásad můžete svým žilám podstatnou měrou ulevit a přinejmenším zpomalit zhoršování varixů. Ještě podstatnější je ale jejich dodržování v těhotenství, kdy díky zvětšené děloze riziko vzniku křečových žil velice rapidně stoupá.  

(ivh)

Zdroj: http://michiganveincare.com/varicose-vein-treatment-through-lifestyle-changes/

ROZTOČIL, Karel. Výskyt a vývoj křečových žil. Lékařské listy. 2001. Dostupné z: http://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-lekarske-listy/vyskyt-a-vyvoj-krecovych-zil-132957

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky