Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Návrat varixů: problém umí řešit ultrazvuk

Každá sedmá žena podstoupí nesprávnou operaci křečových žil. S tímto výsledkem přichází nový výzkum britských lékařů. Důvodem, proč dochází k návratu varixů po operaci, jsou podle studie skryté žilní městky v pánevním řečišti.

Přibližně 14 % všech pacientek absolvuje nesprávnou operaci křečových žil. Důvodem je tradiční pohled na vznik onemocnění žilního systému. Lékaři často vnímají nevzhledné žilní městky pouze jako problém žilního řečiště dolních končetin. Pravdou je, že za vznikem křečáků na nohou mohou stát skryté městky v pánevním řečišti a v okolí genitálu.

Viníkem bývá hlavně gravidita

Skryté městky skutečně vznikají v okolí pochvy, zevních rodidel a v oblasti vnitřních stehen. Příznaky městnání krve jsou zjevné zejména během těhotenství, po porodu dochází k ústupu, ovšem jen zdánlivému. Ačkoliv po porodu klesá nitrobřišní tlak a známky žilního městnání nemusí být patrné, oslabené stěny pánevního pletence vedou k návratu žilní krve do řečiště dolních končetin. Zvýšení hydrostatického tlaku krve vede časem k rozvoji varixů na nohou, což donutí ženy navštívit příslušného specialistu.

Bezbolestné vyšetření

Přehlédnutí žilních městků v pánvi vede u operovaných žen k pozdější recidivě křečových žil. Výzkum totiž ukázal, že za neúspěchem operace stojí ve většině případů právě křečové žíly v oblasti pánve. Předcházet problémům by mohlo jediné vyšetření:

  • jedná se o prostou ultrazvukovou prohlídku skrze pochvu,
  • rychle a bezbolestně ozřejmí žilní městky v pánevním řečišti,
  • snadné a poměrně nenákladné vyšetření dokáže mnoho žen ušetřit zbytečné operace.

Stop recidivě 

Na žilní městky se nejčastěji uplatňuje jiný typ operačního výkonu a tím je embolizace. Během tohoto zákroku dochází k zavedení katetru do žilního řečiště, pomocí kterého se uzavřou postižené žíly v oblasti pánve. Pacientka přijde na kontrolu asi za 6 až 8 týdnů po provedení operace. Ultrazvukovým vyšetřením se pouze zkontroluje úspěšnost chirurgického výkonu. Tato metoda se zdá být velmi nadějnou a bezpečnou možností v léčbě recidivujících křečových žil dolních končetin.

(holi)

Zdroj: http://www.huffingtonpost.co.uk/mark-s-whiteley/varicose-vein-operation_b_6469494.html

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky