Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Proč a jak nosit kompresní punčochy

Ve vyspělých zemích se problémy spojené s chronickou žilní nedostatečností objevují přibližně u 40 % lidí. Jednou z možností, jak ulevit nohám, bývá nošení kompresních punčoch.

Chronická žilní nedostatečnost, která často vede až ke vzniku křečových žil, s sebou přináší celou řadu nepříjemných projevů v podobě:

  • pocitu těžkých nohou,
  • oteklých kotníků na konci dne,
  • bolestivosti,
  • nočních křečí v nohách.

Pomáhá tlak

Kompresní (stahovací) punčochy jsou speciální druh elastického punčochového zboží. Podporují zdravý krevní oběh a pomáhají předcházet různým zdravotním obtížím, jako jsou:

  • chronická žilní nedostatečnost,
  • metličky („pavoučí žilky“),
  • křečové žíly (varixy).

Tlak, který tyto punčochy kladou na kotníky a nohy, vede ke stlačení povrchových tepen a žil. Tím je napomáháno obíhající krvi proudit snadněji zpět do srdce.

Kdy se hodí

Kompresní punčochy poskytují mnoho výhod. Zejména pak v běžných situacích, které zhoršují stav žil, jako jsou:

Studie z roku 2004 ukázala, že kompresní punčochy mohou snížit večerní otoky nohou nebo jim zamezit. Lékaři doporučují, aby lidé, kteří ve svém zaměstnání tráví hodně času sezením nebo stáním, tuto pomůcku využívali. Kromě kompresních punčoch je vhodné dbát i na prevenci nemocí žil.

Jak punčochy správně používat

Je nesmírně důležité, abyste si ráno oblékli kompresní punčochy dříve, než se postavíte na nohy a vstanete z postele. Jejich nasazení ráno udržuje chlopně po celý den ve správné poloze tak, aby podpořily zdravý krevní oběh v nohách během dne. Obecně platí, že ležení nebo přímo spánek ve vodorovné poloze je pro lepší funkci žilních chlopní vhodnější než sezení nebo stání. Ve svislé poloze totiž dochází k nárůstu gravitace a průtok krve je ohrožen v důsledku poškození chlopní. To je důvod, proč bývají vaše kotníky a lýtka ráno v pořádku, ale během dne se stávají těžkými a oteklými.

(hah)

Zdroj: http://www.healthline.com/health/compression-stockings-for-varicose-veins

 

Dále čtěte

Budoucnost kompresivních punčoch: Vytvořené na míru počítačem

Budoucnost kompresivních punčoch: Vytvořené na míru počítačem

Jen těžko si lze představit současnou medicínu bez moderních technologií. Bylo tak otázkou času, kdy se výpočetní technika bude podílet i na výrobě kompresivních punčoch. Takto vyrobené punčochy slibují nejen lepší pohodlí, ale i účinnost.

čti více
 
Víte, jak se oblékat, když máte „křečáky“?

Víte, jak se oblékat, když máte „křečáky“?

Samotné oblečení není příčinou varixů. Ale pokud jimi již trpíte, nevhodné oděvy nejenže mohou vaše potíže zhoršovat, ale jejich nošení je většinou i nepříjemné. Jaké módní kousky jsou tedy nevhodné a čím je nahradit?

čti více
 
Křečové žíly cestování nebrání – důležitá je ale prevence

Křečové žíly cestování nebrání – důležitá je ale prevence

Varixy, tedy žilní městky, se typicky objevují na nohou. Lidé trpící těmito problémy si často nejsou jistí, zda je pro ně cestování bezpečné.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky