Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Sedm tipů, jak s křečovými žilami přežít horko

Pro většinu lidí je léto symbolem pohody, dovolených a nových zážitků. Pro jedince trpící křečovými žilami jde však o období svědění, bolesti a otoků. Proč vlastně teplo křečovým žilám neprospívá? Nabízíme pár rad, které končetinám uleví, a vy si tak budete moci spolu s ostatními vychutnat svoji dovolenou.

  • Lidské tělo si velmi přísně udržuje svoji stálou vnitřní teplotu. Při jejích velkých výkyvech by totiž v organismu došlo k rozvratu veškerých biochemických pochodů, které nás udržují naživu.
  • V období horka dochází k přehřívání našeho těla – získaného tepla je nutné se rychle zbavit. Příroda naštěstí vymyslela chytré řešení. Při zvýšení vnitřní teploty organismu dochází k rozšíření žil v podkoží, čímž se značná část krve může zbavit tepla pomocí sálání.
  • Pro lidi s „křečáky“ má však tento stav velkou nevýhodu. Rozšířením žil dochází k prohloubení jejich nedostatečné funkce, a kvůli tomu dolní končetiny otékají a bolí.

Balzám na nohy 

  1. Chlad. V období horkých letních dnů je důležité nohy ochlazovat. Pokud je to možné, noste volné oblečení, vyhýbejte se dlouhému pobytu na slunci nebo se smočte ve vodě.
  2. Pitný režim. Při dehydrataci se může krev hromadit v dolních končetinách a zhoršovat příznaky křečových žil. Dostatečným pitným režimem pomůžete krevnímu oběhu, ale také ochladíte tělo.
  3. Pohyb. Pravidelné cvičení se zapojením dolních končetin skutečně dokáže zázraky. Vyrazte na procházku, vytáhněte kolo nebo si zaplavte. Lýtka totiž fungují jako svalová pumpa a při své práci pomáhají návratu krve z nohou do srdce. Pokud máte sedavé zaměstnání, nezapomeňte se čas od času protáhnout.
  4. Kompresní punčochy. Bojíte-li se, že nošením punčoch v sandálech způsobíte módní faux pas, můžete je překrýt volnými kalhotami, které jsou letos žhavým hitem.
  5. Elevace nohou. Až budete mít chvíli volna, dejte si nohy nahoru, a to doslova. Umístění nohou nad úroveň srdce pomůže s odtokem krve do srdce, čímž se vašim končetinám značně uleví.
  6. Zdravá strava. V období horkých dnů je dobré omezit nadměrné solení. Sůl totiž zadržuje v organismu vodu a vede k zhoršení otoků. Také ručička na váze by měla ukazovat přiměřenou hmotnost. Každý kilogram navíc žilnímu systému dolních končetin příliš neprospívá.
  7. Samoopalovací krém. Stydíte se vyrazit k vodě nebo vyzkoušet nové letní šaty? Samoopalovací krém alespoň částečně zakryje modrofialové žíly, které budou na hnědších nohách méně patrné.

(holi)

Zdroj: http://www.veindirectory.org/blog/2012/06/summer_spells_trouble_for_people_with_varicose_veins_6_tips_for_relief.html

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky