Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Tipy pro zimní péči o chodidla

Sdělení partnera

Řada lidí považuje pedikúru a péči o pokožku nohou za čistě letní záležitost. V letních měsících totiž nohy ukazujeme v sandálech a otevřených botách, proto je třeba věnovat jim náležitou péči, aby nedělaly ostudu, ale zdobily. V zimě, kdy dolní končetiny schováváme v ponožkách a teplých botách, se pak pedikúra může zdát zbytečným luxusem a ztrátou času.

Opak je však pravdou. „Péče o pokožku nohou je v zimě stejně důležitá, ne-li důležitější, než v létě. Nošení uzavřených bot, chlad a suchý vzduch mohou způsobit nepříjemné problémy, které mohou vyústit až v obtěžující kožní choroby,“ varuje Lenka Hronová, obchodní ředitelka výrobce skleněných pilníků na nohy značky Glasscare. Proto se vyplatí najít si i v zimě pár minut denně a věnovat svým nohám péči, kterou si zaslouží. Stačí se řídit následujícími tipy:

1. Nešetřete na zimní obuvi

Kvalitní zimní boty jsou jistě investicí, která se vyplatí a na které by se nemělo šetřit. Vyšší částka, kterou zaplatíte za pevné boty od renomovaného výrobce, se vám vrátí hned několikrát: vaše nohy vám poděkují za pohodlí, ušetříte čas i nervy nutné k reklamaci levných bot, které dlouho nevydrží, a získáte obuv, která bude sloužit několik sezón a nebude po první zimě na odpis. Zimní boty by měly být voděvzdorné, tuto vlastnost ještě po zakoupení podpořte ošetřením impregnačním sprejem. Při zkoušení myslete na to, že zimní boty je lepší volit o kousek větší, aby vás nezábly nohy. Volte boty s důkladným vnitřním vyteplením. Kupujte nejlépe kvalitní kožené boty, které umožní nohám dýchat. Kožené boty jsou nejpoddajnější, prsty se vzájemně netlačí a nohy se v nich tolik nepotí.

Tip: Skvrny od soli odstraníte z kožených bot s pomocí směsi octa a vody v poměru 3:1

2. Vybírejte správné ponožky

Ponožky v zimě příliš neukazujeme, tak se nabízí myšlenka, že by se na nich dalo ušetřit. Jenže levné ponožky z tržnice se prozradí už po pár vypráních dírami na špičkách či patách či uvolněnou gumičkou lemu. Kvalitní ponožky s vysokým obsahem bavlny chrání nohy před chladem, odřením a izolují je od bot.

Na zimu vybírejte raději vyšší, které nohy ochrání před větrem. Samozřejmostí by mělo být, že ponožky každý den vyměňujeme. V případě vyšší potivosti nohou a potřeby pak můžeme vyměňovat po nožky i častěji.

Tip: I tak neromantický kousek oděvu, jak jsou ponožky, má své vlastní muzeum. Nachází se v japonské metropoli Tokio a najdete v něm přes 20 tisíc párů.

3. Držte nohy v teple

"To chce klid a nohy v teple,“ říká nesmrtelná hláška. Nesmějte se, studené nohy mohou být příznakem nedostatečného prokrvování končetin a dokáží pěkně potrápit. Bývají problémem hlavně u dívek a žen. Předcházet jim lze např. pravidelným pohybem, který prokrvení podporuje. „Pokud potřebujete nohy rychle zahřát, napusťte vanu či umyvadlo teplou vodou a nohy deset minut máčejte. Můžete dopouštět teplou vodu a k rychlejšímu prokrvení přidat na dno koupele skleněné kuličky a nohy o ně masírovat,“ radí Lenka Hronová z Glasscare. Pak nohy namažte krémem, oblékněte do teplých ponožek a nejlépe schovejte pod peřinu.

Tip: Trápí-li vás studené nohy, pořiďte si termofor - praktickou, nejčastěji gumovou láhev s látkovým obalem, kterou naplníte horkou vodou a nohy o ni ohřejete. Pomáhá i při bolestech zubů, zad či menstruačních bolestech.

4. Hygiena je základ

To, že si musíme pravidelně mýt ruce a čistit zuby, je pro nás už samozřejmostí. Stejnou péči bychom však měli věnovat i svým dolním končetinám, které nás spolehlivě a ochotně nosí. Proto bychom je po celodenní zátěži, kdy byly zavřené v úzkých botách a vystavené chladu venku i vedru v přetopené kanceláři, měli dát do pořádku. Každodenní mytí nohou je nezbytnou součástí hygieny, která pomáhá předcházet nepříjemným plísňovým onemocněním. Po omytí nohy osušte ručníkem a nezapomínejte ani na mezery mezi prsty.

Tip: Součástí každodenní péče by v zimě mělo být i používání antibakteriálního spreje proti pocení nohou. Ten pomáhá předcházet zapaření nohou v botě, následným kožním problémům a v neposlední řadě i nepříjemnému zápachu nohou a bot.

5. Pečujte o pokožku nohou

Hygiena nespočívá jen v pravidelném a pečlivém mytí nohou. Je nutné také odstraňovat zrohovatělou kůži chodidel a promazávat je zvláčňujícím balzámem. Plísňová onemocnění se snadněji uchytí na rozpraskané a zrohovatělé kůži, tedy na nohou, o které se nepečuje. Plíseň se pak projeví prasklinami mezi prsty, svěděním a bolestivostí, a pokud se neléčí, přechází i na nehty.

„Tato vrstva odumřelé kůže už není hydratována podkožím, a je proto suchá a často praská, což způsobuje bolestivé záděry a pálení chodidel tím, jak se nečistotami a prasklinami porušuje už zdravá kůže chodidel nalézající se těsně pod odumřelou vrstvou,“ vysvětluje pedikérka Andrea Poláčková. Problému lze ale velmi snadno pravidelným odstraňováním této kůže. Pokud nemáte čas ani náladu investovat každý měsíc do návštěvy pedikúrního salónu, není nic jednoduššího, než si tuto veskrze příjemnou proceduru dopřát doma.

Tip: Pro domácí pedikúru vyzkoušejte prémiový skleněný pilník Glasscare. Ten díky speciálnímu patentovanému povrchu odstraňuje přebytečnou pokožku jemně a šetrně a je vhodný pro každodenní použití. Pilníky Glasscare jsou k dostání za cenu 199 Kč v eshopu www.aries-shop.cz.
 

Dále čtěte

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 
Kompresivní punčochy – nosíte je správně?

Kompresivní punčochy – nosíte je správně?

Kompresivní punčochy využívají muži i ženy z nejrůznějších důvodů. Někteří nosí punčochy preventivně proti otokům a křečovým žilám, jiní při léčbě hluboké žilní trombózy.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky