Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Využijte proti křečovým žilám dary přírody

Jednou z typicky podzimních radovánek je bezpochyby sběr kaštanů. Semena jírovce maďalu neboli kaštanu koňského však nemusí být využita jen na okrasu či jako krmivo pro lesní zvěř. Kaštany se totiž pyšní také blahodárnými účinky na zdraví našich cév.

Lehčí krok

Semena kaštanu koňského známé jako kaštany obsahují skupinu látek jménem saponiny. Mezi ně patří také escin. Ten je pro své vlastnosti využíván v medicíně, a to například při léčbě chronické žilní nedostatečnosti. Užívat ho lze v podobě pilulek, ale také gelů či mastí. Osobám trpícím pocitem těžkých nohou, který je jedním z příznaků zmíněného cévního onemocnění, přináší escin úlevu tím, že:

  • zpevňuje cévní stěnu,
  • tlumí otok,
  • má protizánětlivé účinky.

Zbraň na hemoroidy

Vedle zmírnění příznaků spojených s výskytem křečových žil na dolních končetinách nachází escin obsažený v kaštanu koňském uplatnění také v léčbě hemoroidů. Také toto onemocnění lze chápat jako jednu z forem křečových žil. Dále se používá v léčbě bércových vředů či zánětlivých onemocnění podkoží, šlach a kloubů.

Více spermií

Dalším možným využitím přípravků s obsahem escinu je překvapivě terapie mužské neplodnosti, a to pokud je její příčinou takzvaná varikokéla. Jedná se o rozšíření žil v oblasti šourku, které má nepříznivý vliv na tvorbu spermií. V případě, že stojí za nízkým počtem spermií právě toto onemocnění, může být escin v léčbě neplodnosti nápomocen.

Pozor na vlastní výrobu

Protože jírovec maďal obsahuje vedle escinu i další látky, z nichž jsou některé jedovaté, rozhodně se nepouštějte do výroby vlastních odvarů či čajů z této rostliny, nebo dokonce pojídání celých semen. Pro využití léčivých vlastností kaštanu raději navštivte lékárnu nebo bylinkářství.

Zdroj: http://www.med.nyu.edu/content?ChunkIID=21758

 

Dále čtěte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

Kompresivní punčochy: Co o nich (ne)víte

To, že nošení těchto „návleků“ prospívá křečovým žilám, se ví už dlouho. I tak ale lidé stále kladou svým lékařům otázky, ze kterých vyplývá, že si jejich užitím nejsou tak docela jistí. Nabízíme vám odpovědi na ty nejčastější dotazy.

čti více
 
Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky