Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Zdravotní a sportovní komprese – jsou si blízké, ale nejsou totéž

Sdělení partnera

Mnoho výrobců zdravotních kompresivních produktů dnes nabízí též produkty pro sportovce. Je v těchto kompresích rozdíl? Vysvětlíme, jak to řeší firma Aries – český výrobce zdravotního zboží Avicenum a sportovního zboží ROYAL BAY® .

Zatímco zdravotní kompresivní (ano, správně, ve zdravotnictví používáme výraz „kompresivní“) produkty jsou popsány zdravotními normami (z nichž firma Aries používá německou normu RAL GZ387/1 a RAL GZ382/2), které přesně definují, jak velká komprese ve které části punčochy či podkolenky má být, ve sportovních kompresních (tady hovoříme o „kompresních“) produktech žádná takováto norma neexistuje, i když výrobci většinou z této zdravotní normy nebo z jejích částí vycházejí.

Podle normy RAL existují zdravotní kompresní třídy 1–4 (označovány ccl1 až ccl4 – compression class) podle míry komprese, která na nohy působí. Komprese je tzv. stupňovaná, což znamená, že u kotníku je tlak největší a směrem k pasu klesá. Jakou mírou klesá, opět přesně popisuje norma RAL. Ještě před první kompresní třídu se řadí tzv. podpůrné punčochové zboží (kompresní třída A), které je určeno pro zdravé jedince. Slouží buď jako prevence křečových žil nebo pro zmenšení pocitu únavy a otoku nohou. Produkty první kompresní třídy působí tlakem 18–21mmHg a jsou k dostání bez lékařského předpisu jako zmírnění počínajících žilních potíží.

„Produkty druhé (tlaky 23–32mmHG), třetí (34–46mmHg) a čtvrté (>50mmHg) kompresní třídy jsou vydávány na lékařský předpis a v ČR jsou částečně hrazeny pojišťovnami jako léčba nebo součást léčby žilních a lymfatických onemocnění,“ říká ředitelka medical reprezentantů a obchodních zástupců Lenka Hodková.

Velmi často jsou kompresivní výrobky doplňovány různými anticelulitickými, antimikrobiálními nebo hydratačními technologiemi a také jsou k dostání v různých barvách a vzorech, takže péče o vaše nohy je perfektní nejen ze zdravotního, ale i módního hlediska. U kompresních tříd zdravotního zboží je zcela zásadní správný výběr velikosti. Zatímco u obyčejných a podpůrných punčoch si vystačíme s obecným rozměrem výšky člověka, u kompresních tříd hodnot k měření přibývá – především obvody v různých výškách nohy a délky od kotníku k různým důležitým bodům. Výběr vhodné velikosti hraje stejně důležitou roli u sportovní komprese.

U sportovní komprese rozlišujeme tři typy komprese. První je velmi podobná té zdravotní – je odstupňovaná. Druhá je konstantní po celé délce podkolenky/návleku a třetí je opačná. Tedy nahoře pod kolenem největší a klesající směrem ke kotníku. Záleží na konkrétním výrobci, firma Aries používá kompresi odstupňovanou. Sportovní komprese nepůsobí na žíly, ale primárně na svalovou hmotu.

„Tlaky se pohybují na rozhraní mezi první a druhou kompresní třídou, záleží na konkrétním výrobci, většinou mezi 20–25mmHg,“ říká ředitel vývoje David Šulc. Společné pro zdravotní i sportovní kompresi jsou módní trendy, barevná provedení a různé vzory. Zatímco u zdravotní komprese je primárním cílem poskytnout podporu nemocným žílám a zlepšit tak krevní cirkulaci, sportovní odstupňovaná komprese kromě tohoto účinku působí také na sval, který stahuje a poskytuje mu tak mechanickou oporu při běhu, takže nedochází k malým svalovým trhlinkám vlivem otřesů. Komprese ve svalu také urychluje proces odplavování laktátů a toxinů (kyseliny mléčné) – tím zrychluje celý proces regenerace.

Může výrobce tradičního zdravotního zboží rovnou spustit výrobu kompresních návleků pro sportovce?

Ano, výrobce tradičního zdravotního kompresivního zboží může nastartovat výrobu sportovní komprese. ALE! Je potřeba si uvědomit rozdíly a parametry výrobku přizpůsobit konkrétnímu použití. Výrobek je potřeba testovat a zpětnou vazbu zapracovávat do vývoje a inovací produktu. Firma Aries měla se značkou ROYAL BAY® štěstí a relativně na začátku zapracovala poznatky a zpětnou vazbu olympionika Davida Svobody, týmu českých moderních pětibojařů a pětibojařek a také zpětnou vazbu redakce portálu Běhej.com. Nyní jsou produkty této nové značky připraveny pro trh.

Ale tím to samozřejmě nekončí. „Chceme, aby tato značka byla pokud možno dokonalá,“ říká ředitel vývoje David Šulc. „Proto se testováním a hlavně zpětnou vazbou od sportovců budeme neustále zabývat. A pokud poznatky budou relevantní, budeme výrobek inovovat. Spokojení zákazníci jsou cíl, do kterého chceme s každým produktem doběhnout.“

Právě nyní

Aktuálně je ROYAL BAY® partnerem závodu Jizerská 50, v Liberci v OC Nisa se tedy může na stánku ROYAL BAY® informovat o nových produktech detailněji.

 

Dále čtěte

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Tabák ničí žíly, nekuřte!

Kouření zvyšuje nejen riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři ovlivňují také všechny cévy v těle, čímž vzniká riziko krevních sraženin v žilách.

čti více
 
Podzimní trendy v oblékání punčoch

Podzimní trendy v oblékání punčoch

Punčochy už dnes nejsou jen praktickým doplňkem, který ženu zahřeje v chladném počasí. Jsou módním doplňkem, který dodá na stylu a zajímavosti. A platí to i o těch zdravotních.

čti více
 
Správné nošení  kompresivních punčoch není žádná věda

Správné nošení  kompresivních punčoch není žádná věda

Aplikace této zdravotní pomůcky bývá provázena častými dotazy. Kolik hodin denně je nosit? A jak dlouho? 

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky