Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Jak vybrat správné kompresní punčochy

Stahovací punčochy, ponožky a návleky sice nepatří k oblíbeným zdravotním pomůckám, ale dokážou pomoci. Hlavně když člověka trápí křečové žíly. Ovšem vybrat správný typ těchto návleků může být trošku věda. Napovíme, na co je důležité se při nákupu zaměřit.

Kompresivní punčochy navlékají například nastávající maminky jako prevenci křečových žil během těhotenství. Stejně tak jsou využívány pacienty s bolestivými varixy nebo osobami, které jsou ohroženy hlubokou žilní trombózou. Punčochy lze pořizovat a nosit z mnoha důvodů. Je proto důležité rozumět základním informacím o této pomůcce – jen tak si vyberete ten pro sebe nejvhodnější typ.

Volba podle tlaku

Síla stahovacích punčoch (tedy komprese) se měří v milimetrech rtuťového sloupce (mmHg). Nižší hodnoty mmHg znamenají menší tlak, vyšší naopak zásadnější kompresi.

  • Podpůrná kompresní třída 10-17 mmHg: Nejnižší dostupná úroveň punčoch. V této síle jsou vhodné pro těhotné k zabránění rozvoje varixů během gravidity, punčochy zlepšují krevní oběh, jsou účinnou prevencí tvorby křečových žil a zabraňují vzniku občasných otoků.

  • První kompresní třída 18 - 21 mmHg (CCL1): Zdravotní punčochové zboží první kompresní třídy si pořizují pacienti trpící varixy. Jejich nošení zmírňuje bolesti a zabraňuje dalšímu postupu onemocnění žil.

  • Druhá kompresní třída 23 – 32 mmHg (CCL2): Tyto punčochy jsou často doporučovány po operační léčbě křečových žil jako prevence – varixy se občas po zákroku mohou opět objevit.

  • Třetí kompresní třída 34 – 46 mmHg (CCL3): Punčochy s nejvyšší možnou sílou stažení jsou používané po operacích, aby nedošlo ke vzniku krevních sraženin, podporují správnou funkci žilních chlopní, stabilizují krevní oběh a jsou nenahraditelnou součástí kompresivní terapie.

Důležitá je i velikost

Jakou část dolních končetin pro nákup dobře padnoucích návleků změřit, to závisí na tom, který typ si zvolíte. 

  • Punčochy ke kolenům: Změřte nejširší obvod lýtka a vzdálenost od paty k zadní straně kolene.
  • Punčochy ke stehnům: Zjistěte nejširší obvod lýtka, nejširší obvod stehna a vzdálenost mezi patou a nejvyšší částí stehna.
  • Kompresní punčocháče: Změřte vzdálenost mezi patou a nejvyšší částí stehna, nejširší obvod lýtka, nejširší obvod stehna a obvod pasu.

Raději se poraďte 

Před pořízením kompresních návleků je důležité zajít za lékařem. Výběr špatného typu punčoch totiž může způsobit více škody, než užitku –zvláště pak u osob s onemocněním tepen. Lékař vám pomůže nejen s přesným měřením, ale také s volbou vhodné síly stahovacích punčoch. 

(cean)

Zdroj: https://varicoseveins.org/blog/2016/07/choose-best-compression-stockings-varicose-veins

 

Dále čtěte

Rutin chrání cévy. Které potraviny ho mají nejvíce?

Rutin chrání cévy. Které potraviny ho mají nejvíce?

Rutin ze skupiny bioflavonoidů patří k látkám, které napomáhají uchovávat nebo obnovovat zdraví cévního systému.

čti více
 
Máme pro vás novou soutěž

Máme pro vás novou soutěž

Aries, český výrobce módního punčochového zboží, kompresivních punčoch Avicenum a sportovních podkolenek ROYAL BAY®, Vám přináší soutěž o zdravotní punčochy Avicenum 140.

čti více
 
Na „křečáky“ platí kompresivní punčochy – ale jen ty správné!

Na „křečáky“ platí kompresivní punčochy – ale jen ty správné!

Buďto škrtí moc, nebo kloužou a jen překážejí. Nemáte s punčochami krotícími křečové žíly dobré zkušenosti? Možná jste zakoupili nevhodný produkt.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky