Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Krásné nohy díky internetu

Informace pro média
Praha, 18. srpna 2008

Náročné zaměstnání v podobě celodenního stání a z toho vyplývající časté otoky nohou, nebo dokonce žilní onemocnění. To jsou problémy, které trápí mnoho lidí, zejména žen. Nový projekt www.krecove-zily.cz představuje první opravdu komplexní internetový zdroj věnovaný problematice křečových žil. Je zaměřen na jejich příčinu, diagnostiku, léčbu a prevenci. Potřebné informace zde najdou nejen pacienti, ale i celá laická a samozřejmě odborná veřejnost.

Fakta o onemocnění křečových žil

 • Křečové žíly jsou jedním z nejrozšířenějších onemocnění v rozvinutých zemích – v různé podobě postihují 30–60 procent lidí.
 • Výskyt křečových žil souvisí s věkem – děti a mladiství jsou jimi postiženi méně, naopak ve věku nad 60 let už má křečové žíly až každý druhý člověk.
 • Křečové žíly trápí častěji ženy než muže – na dvě postižené ženy připadá jeden muž.
(Zdroj: Herman J. Chirurgie varixů dolních končetin. 1. vydání, Praha: Grada, 2003. 186 s.)

Rizikové faktory
Křečovými žilami jsou ohroženější zejména ti jedinci, u kterých se vyskytují určité rizikové faktory. Na lehkou váhu by tuto problematikou neměli brát zejména ženy, lidé s vysokým krevním tlakem, lidé, v jejichž rodině se již křečové žíly vyskytly, osoby trpící nadváhou nebo obezitou, lidé, kteří jsou nuceni dlouhodobě stát, například v zaměstnání, těhotné ženy.

Když si nemocný neví rady
Křečových žil na svých nohách si obvykle všimnete sami. Pokud si přesto nejste jisti, zda křečové žíly jsou nebo do budoucna mohou být vaším problémem, kromě potřebných informací zde najdete i poradnu. V té může položit svůj dotaz odborníkovi. Zároveň je možné využít diskusní fórum, kde se o svůj problém nebo zkušenosti můžete podělit s ostatními návštěvníky webu.

Desatero pro zdravé nohy
Vznik křečových žil lze do velké míry ovlivnit životním stylem. Důležité je dodržování zejména těchto zásad:

 1. Každý den si najděte čas na pohybovou aktivitu.
 2. Vyvarujte se jednostranné zátěže, jako je dlouhé stání nebo sezení.
 3. Udržujte dolní končetiny ve zvýšené poloze.
 4. Neseďte s překříženýma nohama.
 5. Choďte v botách s nižším podpatkem.
 6. Nenoste oblečení stažené v oblasti třísel či kolen.
 7. Dbejte na hygienu dolních končetin.
 8. Sprchujte nohy střídavě teplou a studenou vodou.
 9. Udržujte si optimální tělesnou hmotnost.
 10. Stravujte se podle zásad zdravé výživy.

Co jsou křečové žíly
Žilní (venózní) systém je síť cév, jejíž základní funkcí je odvádět krev z tkání a orgánů zpět k srdci. Tím se liší od tepen, kterými krev do tkání a orgánů naopak přitéká. Začíná jemnými cévami označovanými jako vlásečnice. Ty se spojují v žíly. Podobně jako řeka se svými přítoky se i žíly po vstupu jednotlivých větví postupně rozšiřují, aby nakonec vytvořily silné žilní kmeny, které se vlévají do dvou hlavních a nejsilnějších žil těla – horní a dolní duté žíly. Ty potom ústí do samotného srdce. Jako křečové žíly, varixy nebo žilní městky se nejčastěji označují vakovitě rozšířené vinuté úseky hlavních žil povrchového žilního systému dolních končetin a jejich přítoků.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

 

Dále čtěte

Každodenní relaxace pro nohy

Každodenní relaxace pro nohy

Bolest nohou může být varováním těla, že se přeceňujeme, děláme něco nad své síly nebo si nedopřáváme dost času na nezbytný odpočinek. Mimo to ale existuje i celá řada víceméně vážných zdravotních obtíží, ke kterým může dlouhodobé přetěžování vést.

čti více
 
Ukažte létu své dokonalé nohy

Ukažte létu své dokonalé nohy

Léto je pro mnohé ženy obdobím, kdy rády dávají na odiv své nohy. Přirozeně je tedy chtějí mít krásné a svůdné. Někdy je to sice dřina, s našimi tipy to ale půjde o něco lépe.

čti více
 
Dopřejte svým nohám odpočinek

Dopřejte svým nohám odpočinek

Nohy jako ze železa, nateklé nohy, pocit tíhy... že vám to nezní nijak vzdáleně? Podobný pocit, kdy jsou naše nohy těžké jako kámen, zná jistě každý z nás.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky