Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Odlehčete své nohy na léto, vyberte si punčochy správné kompresní třídy

Nošení kompresivních punčoch patří mezi základní metody léčby onemocnění žilního a mízního systému dolních končetin. Působí pozitivně na funkci povrchových i hlubokých žil. K základním indikacím pro nošení kompresních punčoch patří například křečové žíly, a to včetně jejich prevence a stavů po operacích, dále pak léčba otoků a prevence žilní trombózy. 

Rozlišujte třídy kompresních punčoch

Kompresní punčochy můžeme rozdělit do několika tříd podle tlaku, který vyvíjejí v oblasti kotníku. Jeho jednotky jsou shodné s jednotkami používanými například pro měření krevního tlaku. Celkem se rozlišují 4 třídy kompresních punčoch: 

I. třída: Lehká komprese (18–21 mm Hg) se používá v prevenci u osob s dědičnou predispozicí, těhotných a u osob, které pociťují dlouhodobě únavu nebo slabost v dolních končetinách.
II. třída: Středně silná komprese (23–32 mm Hg) je využívána při výskytu křečových žil, po jejich operacích, při počínající žilní chorobě a v případě přítomnosti otoků končetin v těhotenství.
III. třída: Silná komprese (34–46 mm Hg) je určena především pro pacienty se závažnější formou křečových žil, které postihují hluboké žíly nohou, dále pro osoby s otokem lymfatického původu, ale také jako prevence recidiv závažnějších onemocnění, např. bércového vředu či tromboembolické nemoci.
IV. třída: Extra silná komprese (více než 49 mm Hg) je doporučována u pacientů s trvalými, těžkými a tuhými otoky dolních končetin při lymfatickém otoku.

Podpůrná třída: Punčochy podpůrné třídy jsou vhodné především pro prevenci křečových žil u osob, které zatím onemocněním křečových žil netrpí. Lze je zakoupit i na letištích a v běžných zdravotnických potřebách. Poskytují lehkou kompresi a lze je užít například jako prevenci při dlouhém cestování nebo je lze nosit i každodenně při pocitu těžkých nohou.

Kvůli horku nemusíte slevit z kompresní třídy

Přestože se v letních měsících vlivem horka obtíže velké většiny lidí zhoršují, existuje tendence sahat po nižších kompresních třídách punčoch. Důvodem je to, že nižší třídy bývají zpravidla vyrobeny z tenčího, a tedy i prodyšnějšího materiálu. Tento přístup ale může působit nedostatečnou kompresi, a částečně tak mařit léčbu, nebo dokonce zhoršit stav onemocnění. 

S řešením pro letní měsíce tak přichází firma ARIES, a. s., která jako první uvedla na trh novinku v podobě punčoch zdravotní řady Avicenum 360 FINE. Přestože jsou tyto punčochy velmi vzdušné, zachovávají vlastnosti punčoch 2. třídy, tudíž mohou být využity velkou většinou jejích běžných uživatelů. V nabídce jsou punčochy stehenní s otevřenou i uzavřenou špičkou i punčochy lýtkové. Při jejich výrobě nebylo myšleno jen na kvalitní zpracování, ale také na estetiku. Jsou lemovány krajkou, jsou tenké a nohy v nich působí opáleným dojmem, umožní tak nosit jakékoliv oblečení včetně letních šatů, a to vše bez jakéhokoliv kompromisu v péči o zdraví vašich nohou. 

(mih)

Zdroje:

www.praktickelekarenstvi.cz/savepdfs/lek/2013/03/04.pdf

http://www.protext.cz/zprava.php?id=25515

 

Dále čtěte

Jak na to, aby se z cestování s křečovými žilami nestala noční můra?

Jak na to, aby se z cestování s křečovými žilami nestala noční můra?

Stále častěji nás lákají vzdálené destinace, jejichž návštěva je ale neodmyslitelně spojena s několikahodinovým pobytem v dopravních prostředcích, a dlouhé cestování kromě psychické a fyzické únavy přináší i četná zdravotní rizika. Jedním z nich je vznik krevní sraženiny v žilním systému neboli takzvaná cestovní trombóza, která může ohrozit nejenom nerušený průběh dovolené, ale také samotné zdraví cestujícího. Její prevence je přitom účinná a zároveň poměrně jednoduchá.

čti více
 
Třináct tipů pro krásné nohy bez křečových žil

Třináct tipů pro krásné nohy bez křečových žil

Křečové žíly jsou nejenom vadou na kráse, ale i zdravotním problémem. Víte, jak zabránit jejich vzniku nebo zhoršení?

čti více
 
Léčba křečových žil – kdy je nutná operace?

Léčba křečových žil – kdy je nutná operace?

Silné bolesti, změny zbarvení pokožky, opakované záněty s tvorbou krevních sraženin, ale také kosmetický problém. To jsou nejčastější důvody pro operaci pro křečové žíly. Méně závažné případy se totiž většinou vyřeší úpravou životního stylu, kompresními punčochami nebo léky. Víte, kdy už je nutná operace a jaké typy operačních výkonů lze podstoupit?

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky