Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Třináct tipů pro krásné nohy bez křečových žil

Křečové žíly jsou jedním z nejčastějších cévních onemocnění ve vyspělých zemích. Týkají se téměř každé druhé ženy a čím dál tím častěji i mužů. Prevence jejich vzniku je tudíž velice důležitá, zvláště pokud patříte do rizikové skupiny.

Mezi rizikové faktory vzniku křečových žil patří hlavně:

  • věk nad 40 let,
  • ženské pohlaví, zejména v souvislosti s těhotenstvím,
  • výskyt křečových žil v rodině,
  • tělesná výška,
  • obezita,
  • místní působení tepla – při saunování, horké lázni, koupeli,
  • sedavý způsob života.

Co tedy dělat, aby se vám křečové žíly vyhnuly?

1. Sportem ku zdraví

Pravidelný pohyb je součástí zdravého životního stylu obecně, důležitý je i pro zdraví cév. Přiměřené stahy svalů napomáhají proudění krve vzhůru k srdci, a tedy i prevenci rozšiřování žil. V tomto ohledu jsou ideální sporty, jako např. plavání, jízda na kole, jogging nebo chůze. Nevhodné je naopak vzpírání, horská turistika, tenis na tvrdém podkladu, florbal či hokej. Zkuste se sportu věnovat alespoň třikrát týdně, ideálně po dobu třiceti minut.

2. Dopřejte si pohyb i v práci

Nezapomínejte se během dlouhého stání nebo sezení alespoň na chvíli rozhýbat. Stačí krátká procházka nebo procvičení nohou krouživými pohyby několikrát za den a riziko vzniku křečových žil významně klesne.

3. Rozhýbejte nohy i před spaním

Uvolněte krev přes den nahromaděnou v končetinách procvičením a zvednutím nohou těsně před spaním. Zkuste kroužit kotníky oběma směry, propínat a krčit prsty nohou a celé nárty. Zabere to chviličku a vaše nohy to ocení. Krevnímu návratu u nohou může celou noc pomáhat i lůžko zvýšené o 10–15 cm.

4. Chladivé osvěžení

V teple dochází k rozšíření cév. Utužte raději své zdraví i žíly studenou sprchou nebo studenými obklady. Po celodenní námaze se vám uleví.

5. Masáž nad zlato

Masáž nohou je nepochybně příjemnou i velice užitečnou záležitostí. Proč si ji tedy nedopřát alespoň 10 minut denně? Vhodné jsou jemné krouživé pohyby. Pokud k masáži přiberete i pomocníka ve formě chladivého gelu, máte vyhráno.

6. Zdravá obuv, aby nohy netrpěly

Nošení vysokých podpatků zvyšuje tlak v žilách dolních končetin, proto je vhodné nosit boty s podpatkem vysokým maximálně 3 centimetry nebo ještě lépe boty na takto vysokém klínku. Pokud vysoké podpatky nosit musíte, snažte se je alespoň co nejčastěji vyzout.

7. Oblékněte se pohodlně

Vhodné je nosit neškrtící a pohodlný oděv, a to včetně ponožek. Kalhoty by neměly být v oblasti podkolenních jamek těsné. Nošením těsného či stahujícího oblečení vytváříte žilnímu návratu překážku, která může být při delším nošení příčinou nemoci.

8. Schovejte se do stínu

Dlouhodobý pobyt na slunci snižuje elasticitu kůže a tím zvyšuje riziko vzniku křečových žil. V teplých obdobích se zdržujte ve stínu hlavně mezi 10. a 15. hodinou.

9. Vitaminy a minerály pro zdravé žíly

Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, který je základní součástí cévní stěny. Vitamin E snižuje pocit těžkých nohou, hořčík je nesmírně důležitý pro svalovou činnost. Zinek má regenerační a antioxidační účinky. Pro zdraví cévní stěny je také velmi důležitý rutin, který je obsažený například v pohance.

10. Jez do polosyta, pij do polopita

Udržování přiměřené tělesné hmotnosti je jedním ze základních opatření v prevenci křečových žil. Nadměrný obsah tuku v těle vede ke zvýšenému tlaku v oblasti třísel a sníženému návratu krve z dolních končetin.

11. Dbejte na dostatek vlákniny ve stravě

Zařazením ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, luštěnin nebo ořechů do svého jídelníčku předejdete zácpě, která je jedním z nezanedbatelných faktorů pro vznik křečových žil.

12. Nepodceňujte kompresivní punčochy

Kompresivní punčochy jsou nepostradatelnou součástí léčby křečových žil a prevencí komplikací spojených s tímto onemocněním. Nošení elastických kompresivních punčoch má však svůj nemalý význam i pro prevenci křečových žil, bolesti a otoků u dlouhodobého stání/sezení a ve 3. trimestru těhotenství. Navléknout byste je měli také při delším cestování, snížíte tak i riziko hluboké žilní trombózy a plicní embolie. Moderní kompresivní punčochy jsou mnohdy k nerozeznání od běžného punčochového zboží. Umožní ženám vypadat skvěle a zároveň pečovat o své zdraví.

13. Navštěvujte lékaře

A v neposlední řadě dbejte na pravidelné preventivní prohlídky u svého lékaře. Zanedbaná léčba křečových žil může totiž vést k významným zdravotním obtížím. Je důležité toto onemocnění včas odhalit a léčit, ušetříte si tak spoustu nepříjemností. Zdravý životní styl je základem prevence naprosté většiny chorob. Křečové žíly nejsou výjimkou.

(dos)

 

Zdroje:

https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2007/02/11.pdf

www.dermatologiepropraxi.cz/savepdfs/der/2013/03/13.pdf

https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2007/01/03.pdf

 

Dále čtěte

Léčba křečových žil – kdy je nutná operace?

Léčba křečových žil – kdy je nutná operace?

Silné bolesti, změny zbarvení pokožky, opakované záněty s tvorbou krevních sraženin, ale také kosmetický problém. To jsou nejčastější důvody pro operaci pro křečové žíly. Méně závažné případy se totiž většinou vyřeší úpravou životního stylu, kompresními punčochami nebo léky. Víte, kdy už je nutná operace a jaké typy operačních výkonů lze podstoupit?

čti více
 
Cvičení s varixy – pozor, ne všechny sporty jsou vhodné!

Cvičení s varixy – pozor, ne všechny sporty jsou vhodné!

Trpíte křečovými žilami a přitom máte rádi pohyb? Napovíme, kterým aktivitám je lepší se vyhnout a jaké cvičení může proces vzniku křečových žil zpomalit nebo mu i zabránit.

čti více
 
Jak si usnadnit navlékání kompresivních punčoch

Jak si usnadnit navlékání kompresivních punčoch

Kompresivní punčochy jsou skvělým pomocníkem nejen při léčbě křečových žil. Někteří lidé však mohou mít problémy s jejich navlékáním.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky