Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Jak si usnadnit navlékání kompresivních punčoch

Kompresivní punčochy jsou skvělým pomocníkem nejen při léčbě křečových žil. Někteří lidé však mohou mít problémy s jejich navlékáním. V následujícím textu proto doporučíme vhodný postup i různé pomůcky, které oblékání punčoch usnadní.

Za určitých okolností se natahování kompresivních punčoch mění v martyrium. Ať už máte poškozenou kůži, problémy se zády, nebo jiné obtíže, naše tipy vám mohou být užitečné.

Příprava se vyplatí

Nové kompresivní punčochy před prvním použitím ručně přeperte. Až uschnou, bude jejich oblékání o poznání snadnější. Punčochy budou pružnější a měkčí. Můžete-li si to dovolit, zvažte nákup druhého páru. Budete tak vždy mít po ruce aspoň jeden čistý a suchý pár.

Před navlékáním kompresivních punčoch zalepte nebo zavažte otevřené rány na nohou. Kompresivní punčochy mějte připravené hned u postele. Jejich obléknutí tak bude první věc, kterou po ránu uděláte.

Šest tipů, jak na punčochy

  1. Používejte při oblékání gumové rukavice. Pomohou vám pevně uchopit jemnou látku punčoch.
  2. Před navlékáním aplikujte na nohy silikonový krém nebo tělový pudr s mastkem. Punčocha bude při navlékání lépe klouzat. Jestliže vaše punčochy obsahují latex, jiné druhy krémů určitě nepoužívejte.
  3. Pokud používáte kompresivní punčochy bez špičky, může vám jejich natahování usnadnit hedvábná ponožka. Pomáhá skluzu punčochy. Když už máte kompresivní punčochu navléknutou, stačí hedvábnou ponožku přes špičku nohy sundat.
  4. Vyzkoušejte navlékače punčoch. Jsou to kovové pomůcky, které udržují kompresivní punčochy rozevřené, a vy tak do nich snadněji vsunete nohu. Existují různé druhy. Je dobré před nákupem navlékač vyzkoušet. Každému nemusí vyhovovat.
  5. Obraťte se na lékaře nebo pracovníka ve specializovaném obchodě se zdravotnickými potřebami. Poradí vám s navlékáním i hledáním vhodné pomůcky přímo pro vás.
  6. Vyhledejte svého lékaře, jestliže během nošení kompresivních punčoch cítíte v prstech nohou otupělost nebo bolest nebo pokud prsty změní barvu. Možná jsou vaše punčochy příliš těsné, a proto máte problém s jejich oblékáním.

Aby byla léčba efektivní, mělo by se nošení kompresivních punčoch stát denní rutinou. Získáte tak navíc cvik v navlékání a časem se pro vás tento úkon stane snadnějším.

(dos)

Zdroje:
www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/using-compression-stockings-to-prevent-venous-skin-ulcers
www.veindirectory.org/article/prevention-management/8-helpful-tips-for-wearing-compression-stockings

 

Dále čtěte

Punčochy s odstupňovanou kompresí chrání před žilní trombózou

Punčochy s odstupňovanou kompresí chrání před žilní trombózou

Chystáte se na plánovanou operaci? Nebo vás čeká ortopedický výkon, po kterém budete několik dní jen ležet? Pokud ano, pak by vás měly zajímat následující informace.

čti více
 
Domácí léčba křečových žil: cvičení a zdravá strava

Domácí léčba křečových žil: cvičení a zdravá strava

Křečové žíly jsou mezi dospělými poměrně rozšířené. Lze proti nim bojovat i udržováním přiměřené tělesné váhy, zdravou stravou a pohybem.

čti více
 
Bojíte se křečových žil? Vsaďte na „super osmičku“!

Bojíte se křečových žil? Vsaďte na „super osmičku“!

Existují plodiny, které blahodárně působí na lidské cévy. Představujeme vám z nich osm nejsilnějších, díky kterým lze tělo uchránit před vznikem křečových žil i pavoučích žilek.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky