Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Punčochy s odstupňovanou kompresí chrání před žilní trombózou

Chystáte se na plánovanou operaci? Nebo vás čeká ortopedický výkon, po kterém budete několik dní jen ležet? Pokud ano, pak by vás měly zajímat následující informace.

U pacientů hospitalizovaných v nemocnici se může vyvinout hluboká žilní trombóza v nohách nebo pánevních žilách, a to:

  1. hned po operaci,
  2. při dlouhodobé nehybnosti na lůžku.

Příznaky hluboké žilní trombózy se mohou značně lišit. U někoho se neprojeví žádné, jiný si stěžuje na bolesti nebo otoky nohou. Krevní sraženina (trombus) se může pohybovat tělem i na velké vzdálenosti, mnohdy se dostává z nohou až do plic. Hrozí pak nebezpečí plicní embolie (ucpání plicní tepny) a následně smrt.

Elegantní řešení

Hluboké žilní trombóze je možné předejít použitím komprese (stlačením) nebo podáním některých léků. Léky ředící krev však někdy vyvolají krvácení, což může pacientům po chirurgickém zákroku způsobit nemalé problémy. Toto riziko při použití kompresivních punčoch odpadá. Punčochy s odstupňovanou kompresí navíc zajišťují aplikaci tlaku různé síly na různé části nohy.

Vědecky potvrzeno

Vědci zhodnotili výsledky 19 studií. U pacientů, kteří podstoupili operaci, porovnávali výsledný efekt nošení kompresních punčoch s:

  • nenošením punčoch,
  • užíváním léků zabraňujících tvorbě krevních sraženin,
  • dalšími metodami.

Kompresní punčochy byly aplikovány den před operací nebo v den chirurgického zákroku a lidé je nosili až do propuštění z nemocnice. Výsledky prokázaly, že použití punčoch s odstupňovanou kompresí opravdu snižuje riziko hluboké žilní trombózy u:

  • pacientů hospitalizovaných na chirurgických odděleních,
  • nemocných po ortopedické operaci (tedy ležících a téměř se nepohybujících).

Nošení punčoch chrání nejen před vznikem krevní sraženiny v dolních končetinách (např. ve stehně), ale také před vznikem plicní embolie.

Výroba pod přísnou kontrolou

Punčochy s odstupňovanou kompresí vykazují nejvyšší stupeň stlačení v kotníku. Směrem nahoru se tlak postupně snižuje. Tyto pomůcky jsou vyráběny ze speciálních materiálů. Při výrobě se dbá, aby hotový výrobek splňoval přísná lékařská kritéria i technické normy. Punčochy především musejí být trvanlivé a po natažení vyvinout požadovaný tlak v kotníku. Sleduje se i odstupňování komprese směrem od kotníku nahoru.

(hah)

Zdroje:
www.cochrane.org
www.ncbi.nlm.nih.gov

 

 

Dále čtěte

Bojíte se křečových žil? Vsaďte na „super osmičku“!

Bojíte se křečových žil? Vsaďte na „super osmičku“!

Existují plodiny, které blahodárně působí na lidské cévy. Představujeme vám z nich osm nejsilnějších, díky kterým lze tělo uchránit před vznikem křečových žil i pavoučích žilek.

čti více
 
Jak může nošení kompresních punčoch zlepšit zdraví vašich nohou

Jak může nošení kompresních punčoch zlepšit zdraví vašich nohou

Nemalou část české populace trápí obtíže související se vznikem křečových žil. Jedním z velkých pomocníků v boji proti nim patří kompresní punčochy.

čti více
 
Pět zajímavostí o křečových žilách

Pět zajímavostí o křečových žilách

Varixy neboli křečové žíly obtěžují spoustu lidí. Ne všechna fakta o tomto problému jsou ale známá. Nabízíme několik méně známých a docela zajímavých údajů o křečových žilách. Víte, že krev v žilách vypadá modrá, ale ve skutečnosti je červená?

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky