Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Pět zajímavostí o křečových žilách

Varixy neboli křečové žíly obtěžují spoustu lidí. Ne všechna fakta o tomto problému jsou ale známá. Nabízíme několik méně známých a docela zajímavých údajů o křečových žilách.

Víte, že…

  1. … krev v žilách vypadá modrá, ale ve skutečnosti je červená? Tepenná krev je jasně červená, zatímco krev žilní je tmavší. Důvodem je barevný rozdíl mezi okysličeným a odkysličeným krevním barvivem. Modrá barva žil pak vzniká filtrováním světla přes kůži. Světlo o kratší vlnové délce totiž prochází pokožkou snadněji, a proto vidíme křečové žíly nejčastěji jako modré pruhy nebo skvrny.
  2. … žíly mají tři vrstvy a každá z nich má jinou funkci? Zevní vazivová vrstva dává žilám pevnost a pružnost, aby odolávaly tlaku a nepraskaly. Střední vrstvu tvoří hladké svalstvo, stejně jako v tepnách. Tady je ho ale výrazně méně, proto se žíly nestahují tak snadno jako tepny. Vnitřní vrstvu tvoří buněčná výstelka, která je nesmírně biochemicky aktivní. Produkcí nejrůznějších působků umí účinně regulovat krevní oběh. U žíly, která musí dlouhodobě odolávat zvýšenému tlaku žilní krve, selhává zejména zevní vrstva.

  3. … žíly mají několik způsobů, jak zajistit, aby krev proudila směrem k srdci? Jednak je to práce svalů nohou, která žíly stlačuje, jednak žilní chlopně, které působí jako jednosměrné ventily. Pokud je žíla zdravá a neroztáhne se tolik, aby chlopně nedoléhaly, krev může proudit jen nahoru. Při dýchání také vzniká v hrudníku podtlak, který krev z dolních částí krevního oběhu aktivně nasává.
  4. … můžete do značné míry sami předpovědět, jestli vás čekají křečové žíly? Pokud máte křečové žíly v rodině, jste žena, v zaměstnání stojíte nebo sedíte a žijete nezdravě, pak pozor! Existuje velká pravděpodobnost, že i vy se s tímto problémem utkáte.
  5. … křečové žíly mohou být i nebezpečné? Pokud se v nich srazí krev, může se sraženina zvětšovat a přejít do hlubokých žil. Pokud odpluje se žilní krví do srdce, může způsobit plicní embolii, která je při větším rozsahu fatální. 

(pez)

Zdroj: http://www.nashvilleveincenter.com

Sdělení partnera

Prevenci v boji proti vzniku křečových žil můžete podpořit používáním podpůrných kompresivních punčoch.

 

Dále čtěte

Bojíte se křečových žil? Vsaďte na „super osmičku“!

Bojíte se křečových žil? Vsaďte na „super osmičku“!

Existují plodiny, které blahodárně působí na lidské cévy. Představujeme vám z nich osm nejsilnějších, díky kterým lze tělo uchránit před vznikem křečových žil i pavoučích žilek.

čti více
 
Jak může nošení kompresních punčoch zlepšit zdraví vašich nohou

Jak může nošení kompresních punčoch zlepšit zdraví vašich nohou

Nemalou část české populace trápí obtíže související se vznikem křečových žil. Jedním z velkých pomocníků v boji proti nim patří kompresní punčochy.

čti více
 
Aby vám kompresivní punčochy dobře sloužily

Aby vám kompresivní punčochy dobře sloužily

Kompresivní punčochy jsou dnes již standardním doplněním léčby křečových žil a prevencí hluboké žilní trombózy.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky