Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Vyhledávání

 
 

Chirurgická léčba

V případě větších žil a kmenových varixů je nejvhodnější chirurgická léčba. Metody léčení křečových žil na končetinách jsou staré skoro 2 tisíce let. Odstranění rozšířených žil praktikoval už v roce 45 před naším letopočtem římský lékař Celsus.

Výkony prováděné až do počátku 20. století se čistě prakticky zaměřovaly na odstranění žilních městků, kosmetický účinek nebyl podstatný. V průběhu staletí se tak uplatňovaly i mnohdy bizarní techniky využívající například rozžhavených želez. Výsledek operace kvůli rozsáhlým a komplikovaným řezům vypadal často hůře než původní stav. Změnu přinesla až druhá polovina 20. století, kdy byla oprášena a zdokonalena technika odstranění varixů pomocí speciálních háčků a malých řezů.

 

Ilustrace

 

Stripping a exstirpace varixů

Klasická chirurgická metoda odstraňuje postižený úsek hlavního povrchového žilního kmene ze dvou kosmeticky přijatelných malých řezů. Z nich se dovnitř žíly zavede ocelový nebo umělohmotný vodič ukončený olivkou (stripper). S jeho pomocí se postižený žilní kmen odstraní. Výkon doplňuje ošetření vedlejších větví vstupujících do kmene povrchové žíly před jeho vstupem do žíly hluboké (crossektomie). Varikózně změněné vedlejší větve se odstraňují z drobných vpichů pomocí speciálních háčků, kterými se postižená žíla zachytí a vytáhne.

Z tohoto základního způsobu vzešla celá řada dalších technik a modifikací. Způsob provedení i rozsah výkonu se mohou různit. Některé metody využívají k ošetření žilního kmene endoskopické nástroje. Jiné postižený žilní kmen neodstraňují, ponechávají jej na místě, pouze vyřazený z funkce. Volba metody závisí na konkrétním nálezu na žilním systému, vybavení pracoviště a rozhodnutí operujícího chirurga. Cílem operace je však vždy maximálně šetrné odstranění postižených úseků povrchového žilního systému a zachování zbývajících nepostižených žil.

Rehabilitace

Při operaci je na operovanou končetinu přiložena kompresivní bandáž. Ta by měla být přiložená po několik týdnů po operaci nepřetržitě a po uplynutí této doby ještě alespoň ve dne a při zátěži. Přesná doba se liší podle nálezu, ale i zvyklostí pracoviště. S přiloženou bandáží může pacient krátce po operaci začít chodit.

Pro krásné nohy

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka

SOUTĚŽ

Aries, český výrobce módního punčochového zboží, kompresivních punčoch Avicenum a sportovních podkolenek ROYAL BAY®, Vám přináší novou soutěž o balíčky podpůrných punčochových kalhot.

Soutěžit
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!