Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Kompresivní léčba

K základním způsobům jak snížit zatížení žilního systému a zmírnit obtíže nemocného patří:

  • uložení končetin do zvýšené polohy
  • aplikace chladu
  • komprese
Základem klasických léčebných postupů křečových žil je právě podpora žilního systému kompresí (stlačením). Tu zajišťují: Jejich pravidelné a důsledné nošení zmírní bolesti a zabrání dalšímu rozšiřování žil. Již vzniklé varixy však neodstraní. Cílem kompresní terapie je urychlit odtok žilní krve a lymfy z dolních končetin, snížit žilní přetlak a prosakování žilní stěny, a tím zamezit otokům.

 

Ilustrace

 
Punčochy užívané v léčbě křečových žil musí splňovat určité požadavky. Musí působit na jednotlivé části končetiny konkrétními tlaky. Jen v tom případě poskytují oporu žilnímu systému. K nejpoužívanějším patří tzv. punčochy II. kompresní třídy.

Většina lidí si po vyslovení slova „punčocha“ vybaví nevzhledné hnědé návleky hyzdící končetiny. Ani zdaleka tomu tak být nemusí. Kromě klasických, základních punčoch hrazených z prostředků zdravotního pojištění je v současnosti k dispozici již celá řada speciálních punčoch různých délek, vzorů a barev, které uspokojí i toho nejnáročnějšího nositele. Při tom splňují všechny předpoklady léčebného a preventivního účinku.

Pacientům s menší tělesnou silou, obezitou nebo omezenou hybností jsou k dispozici speciální pomůcky pro navlékání kompresních punčoch.

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky