Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Běhání – vášeň, která žilám neškodí

Varixy jsou zdravotní problém, který se sám nevyřeší, a pacient by měl být proto v péči odborného lékaře. Pokud se kvůli křečovým žílám nechce vzdát běhání nebo ho naopak jejich vznik motivuje k tomu s nějakým pohybem začít, vždy je nutné se nejprve poradit s lékařem. Také je vhodné znát svůj aktuální zdravotní stav, protože konkrétně běhání není zase tak úplně lehká a nenáročná disciplína, jak se možná může zdát. Organismus si zvyká postupně, nejde to ze dne na den. Správnou techniku a dýchání se musí běžec nejprve naučit. Stejně jako začít vnímat signály svého těla, pokud mu dává „zabrat“ moc nebo málo. Odborníci doporučují řídit se těmito pravidly:

 1. Běhejte pomaleji, než si myslíte, že byste měli.
 2. Neutíkejte, když si myslíte, že byste měli.
 3. Běhejte častěji, než si myslíte, že byste měli.
 4. Pokud můžete při běhu mluvit, je tempo dobré. Když začínáte lapat po dechu, zpomalte.
 5. V případě potřeby klidně běh proložte chůzí (indiánský běh), odpočinete si tak.

Beze strachu, ale opatrně

V dnešní době je již potvrzeno, že běhání lidem s varixy neubližuje ani samotné křečové žíly či tzv. metličky nezpůsobuje. Naopak má na cévy blahodárný vliv. Při pohybu se totiž zapojuje žilně-svalová pumpa, která napomáhá dobré práci žilního systému v nohách. Běh je také účinnou prevencí vzniku varixů. Jen někdy se stane, že vinou aktivnějšího pohybu se jeví potíže provázející varixy zřetelněji – člověk si více uvědomuje třeba brnění, pálení nebo pocit těžkých nohou. To běhání nebrání, ovšem odborníci dodávají, že pokud dojde k výraznějšímu zhoršení příznaků (tedy k otokům, křečím, zduření či bolesti), je nutné běhání na nějaký čas přerušit a nechat organismus odpočinout.

Rady zkušených

Zda dojde ke vzniku křečových žil, ovlivňuje mnoho faktorů. Kromě pohlaví (u žen je riziko varixů 3× vyšší) hraje roli i dědičnost, věk, práce, při které se dlouhodobě stojí či sedí, nadváha a špatný životní styl s nedostatkem pohybu. Pokud posledně jmenovaný faktor hodláte změnit a podpořit běháním správné fungování svých žil, máme pro vás pár doporučení. 

 • Před každým během věnujte alespoň 5 minut rozcvičení a zahřátí.
 • Tělo udržujte při běhu rovné a vzpřímené, hlava, záda a ramena zůstávají ve stejné úrovni. Nehrbte se, budou vás bolet holenní šlachy a záda.
 • Zkuste dopadat na nohy měkce a dýchejte co nejpřirozeněji.
 • Vybírejte si vhodné povrchy, místo po asfaltu se snažte běhat po atletické tréninkové dráze, trávě či po měkkém povrchu v lese. Běhání na tvrdém zatěžuje svaly a klouby celého těla, což v případě člověka s křečovými žilami může přispět ke vzniku otoků a bolestivosti dolních končetin.
 • Pořiďte si kvalitní běžecké boty, které dobře absorbují nárazy při kontaktu se zemí.
 • Po doběhnutí se opět protáhněte.

Kompresní punčochy – správná volba

Pro každého člověka s varixy jsou důležité kompresní punčochy. To platí i pro jedince, kteří sportují, a zvláště pro ty, kteří mezi svoje pohybové aktivity zařadili běhání. Efekt punčoch na žilní systém dolních končetin zlepšuje průtok krve, což vede k oddálení pocitu únavy, a tím pádem ke kvalitnějšímu běhu. Kompresní punčochy ale musí být správně zvoleny, musí tedy být nejen funkční a kvalitně zpracované, ale důležitá je i distribuce tlaku a jeho síla. Dnes již lze zakoupit sportovní kompresní podkolenky atraktivního designu vyráběné z příjemného mikrovlákna. V lýtkové části jsou podkolenky opatřeny bezpečnostními reflexními prvky pro sportování za horší viditelnosti, chodidlová část má neklouzavý vzorek a ze šesti velikostních variant si vybere opravdu každý milovník běhání.

(hno)

Zdroj:

https://zena-in.cz/clanek/pomaha-beh-zlepsit-stav-krecovych-zil-a-oteklych-nohou-nebo-skodi

https://www.sport.cz/ostatni/behani/radime/clanek/726571-krecove-zily-a-beh-da-se-jim-prijit-na-kloub.html

https://www.behani.cz/bezecke-zajimavosti/behani-s-krecovymi-zilami/

https://www.behej.com/clanek/13746-mam-krecove-zily-muzu-sportovni-kompresky-a-jak-je-oblect

https://www.krecove-zily.cz/vyhledavani?action=search&search=b%C4%9Bh%C3%A1n%C3%AD

 

Dále čtěte

Jak na křečové žíly? Pomůže pohyb, ledová sprcha i zdravá strava

Jak na křečové žíly? Pomůže pohyb, ledová sprcha i zdravá strava

Křečové žíly nás trápí z více důvodů. Jde jednak o estetické hledisko, kdy nevzhledné varixy řadě (nejen) žen brání nosit určité druhy oblečení. Další věcí je pochopitelně problém zdravotní. Křečové žíly totiž naznačují potíže s krevním oběhem, jež se mohou stát příčinou mnoha závažných zdravotních komplikací. Jak se s nimi vypořádat?

čti více
 
Jak udržet své nohy fit i při dlouhodobém pobytu doma

Jak udržet své nohy fit i při dlouhodobém pobytu doma

Trápí vás varixy nebo se bojíte, že by se u vás mohl tento zdravotní problém vyskytnout? Doporučovaný pohyb v podobě chůze, jízdy na kole či plavání je v současné době stále z mnoha důvodů omezený. Cvičit se ale dá i doma…

čti více
 
Mám křečové žíly, mohu navštěvovat saunu?

Mám křečové žíly, mohu navštěvovat saunu?

Chcete se i s křečovými žílami zahřát v sauně? Poraďte se nejprve se svým lékařem. Vhodnost tohoto počínání totiž závisí na mnoha faktorech a ani mezi odborníky, pokud jde o prospěšnost saunování jedinců s varixy, nepanuje jednoznačný názor.

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky