Křečové žíly, příčiny, typy, prevence, projevy, léčba křečových žil

Jak udržet své nohy fit i při dlouhodobém pobytu doma

Výskyt varixů je hodně ovlivněn naším životním stylem. Obecně se doporučuje nekouřit, omezit pití alkoholu a konzumovat stravu obsahující vlákninu a vitamin C. Vhodné je také zbavit se případné nadváhy. Odborníci zmiňují i nutnost správné obuvi (bez vysokých podpatků) a oblečení (nemělo by škrtit a mělo by být prodyšné). Zásadní je ale především tělesná aktivita a procvičování hlavně dolních končetin – a to jak při výskytu křečových žil, tak i v rámci jejich prevence.

Než začnete

Cvičení na podporu zdravých žil a jejich fungování sice nevyžaduje velkou fyzickou námahu, ale přesto je dobré věnovat pozornost několika věcem.

 1. Držte se pravidla, že cvičení s varixy by nemělo být náročné, spíše jednodušší, ovšem častější. Nezáleží zde na obtížnosti či rychlosti, ale na pozvolném navyšování intenzity a na počtu opakování.
 2. Výběr cviků by měl směřovat k těm, které obsahují ohýbání a rotace kotníků, kolen a kyčlí (díky rotačnímu pohybu krev rychleji proudí v žilách, čímž se snižují nežádoucí dopady spojené se stagnací žilní krve), a ke cvičení protahujícím lýtka. Hodí se spíše cviky z pilates a jógy než například z aerobiku.
 3. Než se pustíte do cvičení, zvažte svoji fyzickou a zdravotní kondici. I když nejde o náročné cvičení, jakémukoliv pohybu byste se měli věnovat jen tehdy, pokud se cítíte dobře.

Jdeme na to!

 1. Stoupněte si na špičky a postupně přenášejte váhu ze špiček na paty a zpět.
 2. Choďte střídavě po patách a špičkách a zkuste to i po vnitřních a vnějších stranách chodidel.
 3. Stoupněte si například na nevysoký obrubník či schod tak, aby paty přesahovaly přes jeho hranu (lze se přidržovat nějaké opory). Váhu máte na chodidlech pod prsty nohou. Opakovaně se pomalu vytahujte na špičky a vracejte se zpět, až budou paty lehce pod úrovní schodu. Protahujete tak lýtkové svaly.
 4. Posaďte se a opakovaně pokládejte nohy na špičky a paty.
 5. Vsedě přednožte a střídavě levou a pravou nohou opisujte malé kruhy po směru hodinových ručiček.
 6. Lehněte si, natáhněte nohy, propněte špičky a provádějte krouživé pohyby kotníky (opakovaně v každém směru).
 7. Vleže na zádech zvedněte nohy a střídavě provádějte imaginární jízdu na kole.
 8. Při poloze vleže natáhněte jednu končetinu vzhůru, druhou pokrčte v koleni a rukama si ji přitáhněte k hrudníku. Pak zhruba půl minuty kružte kotníkem pokrčené nohy, přičemž měňte směr. Vše pak zopakujte s druhou nohou.
 9. Vleže přitiskněte bedra k zemi, zpevněte břišní svaly, zvedněte obě nohy kousek nad zem (kolena a špičky propnuté) a začněte jimi vodorovně kmitat – jde o tzv. nůžky. Nepokládejte paty na zem.
 10. Vleže zvedněte jednu dolní končetinu, natáhněte ji a přes střed chodidla umístěte šátek (pásek, šálu apod.). Poté při výdechu mírným tahem za šátek přitahujte nohu k hrudi. Chvilku vydržte a pak končetinu pomalu položte na zem. Několikrát opakujte a pak nohy vyměňte.

Varixy, tedy viditelně rozšířené úseky hlavních žil povrchového žilního systému dolních končetin a jejich přítoků, samozřejmě jakkoli poctivě prováděné cviky nevyřeší. Definitivně může od křečových žil pomoci jedině lékařem správně zvolený a provedený operační výkon. K léčbě ovšem pohyb patří, stejně jako třeba nošení kompresivních punčoch. Ty působí definovaným tlakem na jednotlivé části končetiny, přičemž jejich používání je jednoduché a jejich působení přesné. Podle oblasti, na kterou mají působit, se vyrábí v různých délkách a velikostech, takže si vybere opravdu každý. 

(hno)

Zdroj: http://www.profitinstitut.cz/Cviceni_proti_krecovym_zilam_a_zilni_tromboze-229

https://trombofilik.cz/cviceni-proti-krecovym-zilam-denni-minimum-pro-zdrave-zily/

https://www.supertrenink.cz/ty-nejucinnejsi-cviky-proti-krecovym-zilam/

 

 

 

 

Dále čtěte

Mám křečové žíly, mohu navštěvovat saunu?

Mám křečové žíly, mohu navštěvovat saunu?

Chcete se i s křečovými žílami zahřát v sauně? Poraďte se nejprve se svým lékařem. Vhodnost tohoto počínání totiž závisí na mnoha faktorech a ani mezi odborníky, pokud jde o prospěšnost saunování jedinců s varixy, nepanuje jednoznačný názor.

čti více
 
Jak zvládnout s křečovými žilami studené období roku

Jak zvládnout s křečovými žilami studené období roku

Křečové žíly nám komplikují život v létě i v zimě. V chladnu sice nemusí být otoky tak časté, přesto by lidé s varixy měli svým nohám věnovat i během zimy dostatečnou péči a pozornost.

čti více
 
I s kompresními punčochami můžete zazářit!

I s kompresními punčochami můžete zazářit!

Kompresní punčochy pomáhají zlepšit krevní oběh v dolních končetinách. Díky tomu patří mezi jednu z nejčastějších pomůcek, které je vhodné používat při diagnóze křečových žil nebo při otocích nohou, například při dlouhém cestování. Většina žen je ale nerada nosí, protože si v nich připadají staré a neatraktivní. Jak tento problém vyřešit?

čti více
 

PORADNA LÉKAŘE

Dotaz: Dobry den. Jsem po operaci EVLT , dva dny po výkonu jsem dostala povrchový zanet zil . Nyni 27 dnu ...
Odpověď lékaře: Dobrý den, zánětlivá reakce po ošetení žil se vys ...

Vstup
do poradny
 
inzerce
 

DATABÁZE ODBORNÍKŮ

Vyhledej
nejbližšího
odborníka
 

SOUTĚŽ

V tuto chvíli neprobíhá žádná soutěž.

Soutěžit
 

GYMNASTIKA
PRO ZDRAVÉ NOHY

Zobrazit
vhodné
cviky